Plzeňský kraj nařídil audit nemocnic, aby zjistil, kolik lůžek může zrušit

sestra, sestry, nemocncie, pokoj, pacient

Která lůžka zrušit a kde ještě ušetřit má zjistit interní audit v šesti krajských zdravotnických zařízeních. Nařídil ho Plzeňský kraj a zdravotnický holding. Výsledky, které budou k dispozici do konce dubna, navrhnou možná řešení špatné finanční situace krajských nemocnic.

„Vláda i zdravotní pojišťovny mají velmi laxní přístup, a je třeba situaci systémově a velmi rychle řešit, protože ztráty krajských nemocnic výrazně rostou a situace se stále zhoršuje,“ říká hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec.

Hospodaření nemocnic v kraji je podle něj rok od roku horší a přitom už téměř není kde uspořit. Jejich ztráta se začala citelně prohlubovat v roce 2008, kdy dosáhla 53 milionů korun. O rok později přesáhla 57 milionů Kč, loni zařízení vykázala ztrátu 46 milionů Kč.

„Za tím se ale skrývala dotace na poskytování služeb obecného hospodářského zájmu, kterou kraj poskytl ve výši 70 milionů korun. Situace v hospodaření se tak reálně nadále zhoršovala,“ dodal Chovanec.

Zdroje kraje nejsou nevyčerpatelné a nelze prý předpokládat, že bude v době šetření schopen každý rok nemocnicím takto přispívat. Letošní odhadovaná ztráta krajských nemocnic je pod 200 miliony korun.

„Z čeho ji máme sanovat, když na rozdíl od prognóz ministerstva financí nám stále klesají příjmy z daní? Vinou nižší spotřeby zejména u DPH, jehož inkaso pokleslo za poslední měsíc o 50 milionů korun,“ řekl hejtman. Kraj, který byl koncem loňského roku velmi střízlivý při odhadech letošních daňových příjmů, už proto provedl revizi odhadů a snížil částku o 100 milionů korun proti plánu.

Problémy podle krajského radního pro zdravotnictví Václava Šimánka nastávají také v jednání s pojišťovnami a hrozí, že část navýšených platů lékařů budou muset nemocnice zaplatit ze svého. O redukci lůžek tak zatím neuvažuje jen Fakultní nemocnice v Plzni.

„My jsme lůžka zredukovali již v minulých letech, takže nyní už není co rušit. Navíc jsme se také snažili rozšířit lůžka pro následnou péči, současné trendy, které nyní ministerstvo zdravotnictví vyžaduje, tedy máme již dávno zavedené,“ uvádí mluvčí nemocnice Renata Jenšíková. Fakultní nemocnice je také na rozdíl od krajských v hospodářském plusu, je nejlépe hospodařící státní nemocnicí v republice.

Plzeňský kraj nařídil audit nemocnic, aby zjistil, kolik lůžek může zrušit
Ohodnoťte tento článek!