Plzeňský kraj navrhl pojišťovnám, že sníží počet lůžek o 15 %

Plzeňský kraj navrhl zdravotním pojišťovnám snížení akutních lůžek o 123, tedy o 15 procent. Počet lůžek následné péče se má zvýšit o 20, tedy o pět procent. Úpravy se dotknou nemocnic v Klatovech, Stodu a Rokycanech.

ČTK to řekl šéf krajského Zdravotnického holdingu Jiří Fojtík. Restrukturalizace lůžek má být hotová letos. Do konce roku musejí krajské nemocnice podepsat nové smlouvy s pojišťovnami.

Nejvíc lůžek, 75, má zaniknout podle návrhu v největší Klatovské nemocnici na cílový stav 288. Na interně jich ubude deset, na dětském oddělení pět, na gynekologii téměř polovina ze 60 a dalších 15 lůžek zanikne na ORL a 20 na očním oddělení.

Na gynekologii a očním částečně ubyla lůžka už v loňském roce. Stodská a Rokycanská nemocnice sníží podle návrhu počet akutních lůžek shodně o 24. V Rokycanech především na interně, ve Stodě na gynekologickém oddělení.

„Námi navržená optimalizace lůžkového fondu se v žádném regionu nedotkne rozsahu a kvality zdravotní péče. Zrušena budou pouze ta lůžka, která lze nahradit lůžky na jiných odděleních ve společném lůžkovém fondu nebo která nejsou dostatečně využita třeba v souvislosti s vývojem medicíny, kdy lze stále víc výkonů provést v ambulantním režimu bez hospitalizace,“ uvedl Fojtík.

Cíle jsou podle něj shodné se snahou pojišťoven i ministerstva zrušit v zemi zhruba pět procent akutních lůžek a stejný počet převést na lůžka následné péče. „Věřím, že vyšší než obecně požadovanou míru redukce budou pojišťovny považovat za vstřícný krok,“ dodal.

S návrhem kraje se zástupci pojišťoven v pracovní skupině seznámily v minulém týdnu. Nyní k němu zaujmou stanovisko, které zřejmě představí při dalším jednání pracovní skupiny koncem ledna.

Zdravotnický holding nedávno zpracoval rozsáhlou a podrobnou strategii. Kvůli chybějící jednotné celostátní koncepci zdravotnictví do ní zahrnul i nadregionální ukazatele. Jejich detailním průzkumem dospěl k závěru, že jedna z nejhustších sítí ordinací praktických lékařů, ambulancí i nemocnic zajišťujících akutní lůžkovou péči je v Plzni. „Dále průzkum ukázal, že mimo Plzeň je v našem regionu síťové uspořádání zcela nedostatečné a v případě nemocnic zajišťujících akutní lůžkovou péči je situace nejhorší v celé ČR,“ řekl Fojtík.

Holding i kraj odmítají úvahy o uzavření celých oddělení v Rokycanech a Stodu. V regionu chybějí nemocnice s akutní lůžkovou péčí ve dvou okresech. Tím je kraj unikátní, řekl Fojtík. Případným zánikem Rokycanské a Stodské nemocnice by šlo o čtyři okresy. Pro ně by se spádovou oblastí stala Plzeň, kde by nemocnice musely zajišťovat základní zdravotní péči pro 73 procent obyvatel kraje, tedy pro 420.000 lidí, dodal.

Ohodnoťte tento článek!