Plzeňský kraj: Nová úhradová vyhláška nepokryje zvýšení mezd

Nová úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví na rok 2018, která vyšla v říjnu, podle analýzy Plzeňského kraje nepokryje menším okresním nemocnicím veškeré peníze nutné k desetiprocentnímu zvýšení mzdových tarifů v nemocnicích od ledna příštího roku.

Kraj na to bude muset doplatit 20 až 40 milionů korun za svého, řekla krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD). Podle hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD) musí kraj peníze vydat. Jinak by se ještě více rozevřely nůžky mezi mzdami v jeho šesti nemocnicích a lékaři i sestrami ve státních zařízeních v regionu. Pod stát spadají Fakultní nemocnice v Plzni a Psychiatrická nemocnice v Dobřanech na Plzeňsku. Podle nařízení vlády od ledna zvyšují platové tarify o deset procent. „Už dnes nejsme konkurenceschopní se státními špitály,“ uvedl.

„Úhradová vyhláška je příznivá pro velké nemocnice, ale malé okresní nemocnice jsou v úplně jiné situaci,“ řekla radní Stárková.

Asociace krajů se memorandem uzavřeným s ministerstvem zavázala, že zvedne platy zdravotnických pracovníků o deset procent. „Je na zvážení vedení každé nemocnice, jestli navýší peníze také nezdravotnickým pracovníkům. Není to v memorandu, ale v dané nemocnici to způsobuje určitou disproporci,“ uvedla radní.

Nařízením vlády se od ledna zvyšují platové tarify ve státních zařízeních o deset procent, což znamená navýšení platů ve fakultní nemocnici, kde už nyní má především střední zdravotnický personál platy výrazně vyšší. Ale i třeba nemocnice v Dobřanech, kde je zaměstnáno kolem tisíce lidí,“ uvedl hejtman. V šesti krajských nemocnicích pracuje přes 1500 lidí.

Zdravotnictví představuje po dopravě druhou největší výdajovou položku rozpočtu Plzeňského kraje. Na uhrazení ztrát krajských nemocnic, provoz pohotovostí, záchranné služby a další půjde v příštím roce 680 milionů Kč. Na úhradu ztrát krajem zřizovaných nemocnic, který hejtmanství hradí jako služby obecného hospodářského zájmu, dá meziročně o 40 milionů Kč víc. Na ztrátu roku 2018 počítá s částkou 208 milionů, dalších víc než 62 milionů má v rozpočtu na doplacení letošní ztráty.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!