Plzeňský kraj odvolal ředitele záchranné služby Romana Svitáka

ZZS Plzeňského kraje

Radní Plzeňského kraje odvolali z funkce ředitele krajské zdravotnické záchranné služby Romana Svitáka. Vytýkají mu několik chyb, které se nakumulovaly zejména v minulém roce, především jeho pochybení a plnění veřejné zakázky na nákup 12 nových sanitek pro záchranáře, řekl novinářům hejtman Václav Šlajs (ČSSD).

I když v záchrance vznikly škody, je hejtman přesvědčen, že Sviták se chyb nedopustil úmyslně. Výši škod nechtěl sdělit. Sviták rozhodnutí kraje respektuje, v zakázce na sanitky si není vědom chyb, postupoval jako řádný hospodář, řekl ČTK.

„Mezi hlavní důvody patří chybná realizace a plnění veřejné zakázky při nákupu sanitních vozidel, kdy nastalo pochybení při uzavření smlouvy a při přebírání vozidel. Dalším závažným důvodem bylo špatné nastavení vnitřních kontrolních mechanismů, rozdělování kompetencí, úkolů a z toho plynoucí nedostatky v hospodaření organizace,“ shrnul hejtman. Vedením záchranky, která zaměstnává kolem 500 lidí, z toho 50 lékařů, pověřili radní dočasně náměstka útvaru krizového řízení záchranné služby Pavla Hrdličku. Na obsazení funkce vypíše hejtmanství otevřené výběrové řízení.

Podle zprávy z loňské kontroly krajského úřadu nebyly prý při pořizování sanitek dodrženy krajské směrnice a zákon o veřejných zakázkách. Uzavřená smlouva neodpovídala vítězné nabídce z tendru, dodávky sanitek neodpovídaly smlouvě ani vítězné nabídce, přesto záchranná služba sanitky převzala bez výhrad, tlumočil Šlajs závěry kontroly.

Zástavba sanitek navíc prý nebyla provedena v souladu s normami a může být dokonce pro posádku nebezpečná. Sviták ČTK řekl, že sanitky byly přebrány bez nedostatků. „Nic mi kolegové netlumočili, tak jsem zakázku přebral. Nepoškodil jsem Plzeňský kraj, nepoškodil jsem zaměstnance ani pacienty,“ řekl. Záchranářům v kraji šéfoval 4,5 roku, nyní nedokáže říci, zda zůstane alespoň jako lékař. „Práce v urgentní medicíně mě hodně baví, mám tu řadu přátel,“ řekl.

I když ho odvolání mrzí, poděkoval kraji za pětiletou podoru a finanční dotace, díky nimž bylo možné pořídit nové sanitky, přístroje a vychovat kvalitní lékaře a záchranáře, dodal Sviták.

Podle Šlajse šlo za poslední čtyři roky do záchranné služby z kraje přes miliardu korun dotací. Podle analýzy dostávala plzeňská záchranná služba v letech 2012 až 2014 v přepočtu na jednoho obyvatele nejvíc peněz z krajských záchranek. „Pana doktora Svitáka si vážím, je to čestný, pracovitý člověk,“ dodal hejtman.

Připomněl ale, že kromě celého úvazku ředitele záchranné služby pracuje Sviták na poloviční úvazek jako záchranář a na další poloviční úvazek jako lékař v nemocnici. „Pan doktor neudělal určitě nic úmyslně, záchrankou žije, chtěl ale všechno dělat sám, nedokázal využít potenciálu svých spolupracovníků, tří náměstků,“ řekl hejtman. Přiznal, že na kraj přišlo kvůli záchrance několik anonymních dopisů, zřejmě od jejích zaměstnanců.

Ohodnoťte tento článek!