Plzeňský kraj pošle do svých nemocnic přes 23 mil. na vyšší platy

Plzeňský kraj pošle do svých pěti nemocnic přes 23 milionů korun na pětiprocentní zvýšení mezd, které zdravotníkům slíbila od ledna vláda. Personál čtyř akutních nemocnic kraje a jedné nemocnice následné péče dostane zvýšení platu vyplaceno i zpětně, ředitelé nemocnic rozhodnou, jakou formou, řekla ČTK radní pro zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD).

O zvýšení takzvané Služby obecného hospodářského zájmu (SOHZ) o 28,3 milionu korun dnes rozhodli krajští zastupitelé, kromě peněz na růst mezd jsou v částce zahrnuty i další náklady.

Kraj formou SOHZ kompenzuje nemocnicím, které zřizuje, nedostatečné úhrady za provedené výkony ze systému zdravotního pojištění a kryje tak každoročně ztrátovost nemocnic. Tyto platby dostává pět nemocnic, kraj ji neplatí jen nemocnici následné péče v Horažďovicích, která má dobré hospodářské výsledky. Na letošek byla původně podle Stárkové schválená částka na SOHZ 215 milionů korun. Loni to bylo 227 milionů, v roce 2014 bezmála 242 milionu a v roce 2013 až 276 milionů korun.

Na zvýšení mezd veškerému zdravotnickému personálu krajských nemocnic půjde 23,2 milionu korun. V některých nemocnicí se podle radní zvýšení platu nebude týkat technických pracovníků. Dalšího 5,1 milionu Kč dal kraj například rokycanské nemocnici na zřízení LDN lůžek či na dofinancování nového CT přístroje v nemocnici v Domažlicích.

„Co se týká průměrného platu, tak lékaři v našich nemocnicích berou včetně všech příplatků a doplatků 68.000 hrubého měsíčně a zdravotní sestry 28.000 hrubého,“ řekla Stárková. U lékařů podle ní až třetinu příjmu tvoří peníze za přesčasy. Zatímco průměrné platy lékařů v krajských nemocnicích Plzeňského kraje jsou nad průměrem ČR, u zdravotních sester je to zhruba celostátní průměr, dodala.

Ve čtyřech akutních a dvou neakutních nemocnicích kraje pracuje kolem 1750 zaměstnanců, z toho je asi 260 lékařů a 1120 nelékařského zdravotnického personálu. Nemocnice mají dohromady 1118 lůžek, z toho 55 intenzivních, 592 standardních a 471 lůžek sociálních, následné a dlouhodobé péče.

Ohodnoťte tento článek!