Plzeňský kraj pošle příští rok svým nemocnicím čtvrt miliardy Kč

Plzeňský rok předpokládá, že příští rok vyplatí svým nemocnicím na pokrytí jejich ztráty zhruba 247 milionů korun.

Kraj pokrývá ztrátu nemocnic formou tak zvané služby obecného hospodářského zájmu (SOHZ). Podobnou částku dá čtyřem akutním nemocnicím a dvěma nemocnicím následné péče i letos. Nové vedení kraje chce ale dosáhnout snižování těchto plateb, nechá si proto vypracovat analýzu, řekl dnes novinářům hejtman Josef Bernard (ČSSD).

V částce, kterou budou ještě jako součást rozpočtu kraje na příští rok schvalovat v prosinci krajští zastupitelé, je 30 milionů určeno na desetiprocentní růst mezd pro zdravotní sestry a lékaře. Tyto peníze kraj uvolní až poté, co se přesvědčí, že se platy zvýšily, uvedl hejtman.

Připustil, že dosáhnout vyrovnaného hospodaření v krajských nemocnicích je zatím úkol z „říše snů“, byť jiné kraje dokážou ve svých nemocnicích hospodařit vyrovnaně. Plzeňský kraj má jedny z nejvyšších nákladů na obyvatele vynaložené na zdravotnictví. Formou SOHZ kompenzuje svým nemocnicím nedostatečné úhrady za provedené výkony ze systému zdravotního pojištění a kryje tak každoročně ztrátovost nemocnic. Tyto platby dostává pět nemocnic, kraj ji většinou neplatí jen nemocnici následné péče v Horažďovicích, která má dobré hospodářské výsledky.

„Je někde vada v systému, ten sytém má poruchu, protože kdyby vše fungovalo tak, jak má, tak musíme hospodařit s nulou,“ poznamenal Bernard. Obává se, že pokud by se kraj situací nezabýval, tak bude v příštích letech doplácet na nemocnice a záchrannou službu ročně i půl miliardy a víc. „Musíme si připravit nějaký plán restrukturalizace našich zdravotnických zařízení, potom určitě budeme seznamovat s tím, jak si další fungování zdravotnictví představujeme,“ řekl hejtman.

Na letošek byla původně schválená nižší částka na SOHZ, v průběhu roku ji kraj zvyšoval o peníze na růst platů. Celková suma je tak podobná té, která je určená na příští rok. Loni to bylo 227 milionů, v roce 2014 bezmála 242 milionu a v roce 2013 kolem 280 milionů korun.

Kraj v minulosti vždy odůvodňoval velké ztráty nemocnic tím, že je dlouhodobě nespravedlivě nastavená úhradová vyhláška, která přiznává nemocnicím v kraji nižší platby. Bernard se už v prvním týdnu po svém zvolení setkal i s vedením Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Oni říkají úplně něco jiného, než říkají lidé u nás. Je evidentní, že si protiřečí informace od našich lidí a například od VZP,“ dodal Bernard.

Ohodnoťte tento článek!