Plzeňský kraj snížil nemocnicím maximální povolenou ztrátu

Titulní obrázek

Plzeňský kraj, který jako první region převedl od roku 2004 svoje nemocnice na obchodní firmy, jim letos opět snížil maximální povolenou ztrátu. Finanční plány, které stanovují hranici ročního hospodaření, kraj jako jediný akcionář určuje každoročně, každý rok také maximální povolenou ztrátu snižuje…

Na letošek zatím radní schválili plány pěti nemocnic, nemocnice v Klatovech má od července nového ředitele a hejtmanství jí proto určí mantinely hospodaření později, řekl novinářům radní pro zdravotnictví Pavel Karpíšek.

Radní dnes z pěti vlastněných nemocnic povolili ztrátu jen dvěma – nemocnicím v Rokycanech a v Domažlicích. Nemocnice ve Stodu by měla skončit hospodaření nejhůře na nule, dvěma léčebnám dlouhodobě nemocných v Horažďovicích a v Plané stanovuje plán zisk po 200.000 korunách, vyjmenoval radní. Finanční plán pro klatovskou nemocnice radní v roli valné hromady schválí na některém z dalších jednání.

Rokycanské nemocnici loni kraj po výměně ředitele povolil ztrátu 14,4 milionu korun, letos je to nejvýše 11,5 milionu. Nemocnici v Domažlicích snížili radní povolenou ztrátu z loňských šesti na pět a půl milionu korun.

Nemocnicím vlastněným krajem se postupně daří snižovat ztráty. Pouze v roce 2006 se ztráta zvýšila, protože se v ní projevil velký jednorázový odpis majetku domažlické nemocnice, která se přestěhovala do nového areálu.

V Domažlicích na konci minulého roku vykázali ztrátu méně než dva miliony korun, zatímco například v roce 2004 to bylo 2,88 milionu korun. Klatovská nemocnice loni skončila v propadu přes 12 milionů, před čtyřmi roky to bylo víc než 23 milionů.

Rokycanská nemocnice ukončila minulý rok se ztrátou necelých 11,5 milionu korun. Se ziskem necelých 200.000 hospodařila loni nemocnice ve Stodu, několikasettisícový zisk vykázaly loni i obě léčebny následné péče.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!