Plzeňský kraj touží po vojenském špitálu

Vláda minulý týden schválila návrh zákona, podle kterého by se Vojenská nemocnice v Plzni sloučila se sousedící fakultní nemocnicí na Borech. Krajští politici to berou jako projev neochoty vládní garnitury spolupracovat s kraji, které jsou pod vlivem opoziční ODS…

Plzeň – Sloučení nemocnic podporuje ministerstvo zdravotnictví. Přitom ještě loni uvažovalo o tom, že by vojenská nemocnice přešla pod kraj.

„Jsou to jen proklamace,“ hodnotí Pavel KARPÍŠEK, radní pro zdravotnictví Plzeňského kraje, vztah ministerstva s kraji.

Kdy se ministerstvo opět přiklonilo k variantě spojení vojenské a fakultní nemocnice?

S příchodem ministryně Milady Emmerové. Přitom ministryně, kdekoli je, hovoří o svojí snaze spolupracovat s krajem. Jsou to jen proklamace.

Berete to jako útok proti kraji?

Samozřejmě, protože bez vojenské nemocnice nemůžeme regulovat zdravotnickou politiku v kraji. V krajských nemocnicích je totiž méně lůžek než v celé fakultní nemonici. Chceme být logickou protiváhou fakultní nemocnici. Scelením obou nemocnic se v kraji omezí konkurenční prostředí.

Potřebuje podle vás fakultní nemocnice i vojenskou?

Vedení argumentuje potřebou odborníků i prostor, protože se nemocnici rok od roku zvyšuje objem práce.

Fakultní nemocnice neustále hovoří o potřebě dostavět areál na Lochotíně i nevýhodnosti působit na dvou místech – v borském a lochotínském areálu, což přináší přejezdy pacientů i lékařů, a nyní se chce ještě více rozšiřovat na Borech.

Jediné, co fakultní nemocnice potřebuje, jsou peníze na dostavbu areálu na Lochotíně, aby mohla působit na jednom místě. Měla by se zaměřit hlavně na speciální a superspeciální péči.

V případě, že by kraj vojenskou nemocnici získal, co by se tam změnilo?

Jako v ostatních našich nemocnicích bychom začali finanční analýzou a převedením na akciovou společnost. Až poté bychom se rozhodovali.

Ale předběžně mohu říci, že počet lůžek, kterých je zde kolem 400, by se zřejmě nezměnil. Dnes je zde většina lůžek akutní péče, přibylo by lůžek následné péče pro léčení dlouhodobě nemocných. Změna by měla být v souladu se státní koncepcí zdravotní péče, která je ale zatím v nedohlednu.

Plzeňský deník

[

Ohodnoťte tento článek!