Plzeňský kraj udělal z nemocnic firmy

O přeměně bývalých okresních nemocnic na obchodní společnosti rozhodli krajští zastupitelé na svém úterním mimořádném zasedání. Změna se týká nemocnice s poliklinikou v Rokycanech a Klatovech a nemocnice v Domažlicích…

O přeměně bývalých okresních nemocnic na obchodní společnosti rozhodli krajští zastupitelé na svém úterním mimořádném zasedání.

Plzeňský kraj tak hodlá v co nejkratší době změnit nemocnice s poliklinikou v Rokycanech a Klatovech a nemocnici v Domažlicích na akciové společnosti a nemocnice s následnou péčí v Plané – Sv. Anna a v Horažďovicích na společnosti s ručením omezeným.

O tomto záměru zastupitelé hlasovali dvakrát. Poprvé v polovině dubna, kdy kvůli odporu ČSSD a KSČM a proto, že při hlasování chyběli zástupci koaličních stran, návrh neprošel.

Tento způsob transformace memocnic, které kraje převzaly od letoška, schválili Plzeňští zřejmě jako první v republice. Uvažují však o něm podle asociace krajů i další regiony.

Situace je kritická

Podle hejtmana Petra Zimmermanna (ODS) je již nyní situace zdravotnických zařízení na Plzeňsku vyhrocená, ba kritická, neboť je kraj přebral se čtvrtmiliardovým dluhem.

„A dalších 130 miliónů je výhled do konce letošního roku. Ztráty jsou tak vysoké, že neumožňují zařízením normálně fungovat. Proto hledáme řešení. Domníváme se, že tento krok vnese do hospodaření a ekonomiky nemocnic pořádek a stabilitu. Jde o to, abychom našli model, který zajistí dobrou zdravotní péči,“ řekl hejtman.

„U příspěvkových organizací závazky vždy uhradí zřizovatel. To není ale motivující, aby hospodařily vyrovnaně. Proto navrhujeme formu obchodních společností. Takové firmy mají zcela jasné a průhledné účetnictví, musí každoročně předkládat zprávu a mají jasně stanovenou odpovědnost statutárních orgánů,“ doplnil hejtmanova slova předkladatel návrhu radní Jaroslav Kadlec (US).

Dluhy se převádět nebudou

Podle Kadlecových slov nebudou ztráty příspěvkových organizací převáděny do nových společností. Radní se neobává ani snižování mezd, nevyloučil však, že se někteří zaměstnanci ukážou nadbyteční.


„Jestliže se některým zastupitelům zdá, že na věc moc chvátáme, je to i tím, že dnes už některým dalším nemocnicím hrozí přerušení dodávek léků nebo propadnutí majetku věřitelům.“

předkladatel návrhu radní Jaroslav Kadlec

„Jestliže se některým zastupitelům zdá, že na věc moc chvátáme, je to i tím, že dnes už některým dalším nemocnicím hrozí přerušení dodávek léků nebo propadnutí majetku věřitelům,“ dodává Kadlec.

Kraj počítá, že bude jediným vlastníkem nových akciových společností a vloží do nich pouze movitý majetek, nemovitý si ponechá a nemocnicím ho bude pronajímat. Ve statutárních orgánech mají navíc sedět představitelé kraje.

Podle Kadlece by v budoucnu byl možný také vstup obcí do akciovek. Popřel, že by nemocnice přešly do rukou jednotlivců.

Opozice je zklamána

Sociální demokraté i komunisté navrhovali přeměnu nemocnic v obecně prospěšné společnosti.


Opozici se nelíbí, že tak závažný krok se prý dostatečně neprodiskutoval. Hrozí údajně také nebezpečí, že budou upřednostňovány jen lukrativní obory,

„Jsme zklamáni. Domníváme se, že k tak závažnému kroku, jakým je přeměna nemocnic na obchodní společnosti, nebyla vedena dostatečná diskuse. Podle našeho názoru se jedná o nesystémové opatření, které bude mít negativní důsledky pro zdravotní péči především v příhraničních okresech. Hrozí také nebezpečí, že budou upřednostňovány jen lukrativní obory,“ řekl po hlasování Václav Šlajs (ČSSD), šéf krajské kontrolní komise.

Stejné obavy mají i komunističtí zastupitelé. „Forma není všechno, musí být naplněna obsahem,“ vyslovila se Zdeňka Lišková (KSČM). „Zdraví není zbožím. Kraj by měl mít především koncepci. Měla by být vytvořena síť nemocnic. Se vznikem akciových společností mám obavy, aby se celý systém nezhroutil, pokud ke stejnému kroku přistoupí všechna hejtmanství. Mělo by se vyčkat na audit, podle něhož bude také rozhodnuto, které nemocnice budou oddluženy,“ řekla svůj názor zastupitelům také Milada Emmerová (ČSSD), poslankyně parlamentu.

„V každém případě je třeba restrukturalizace lůžek. Pokud by byla v tomto směru zdravotní péče upravena, nebylo by peněz ve zdravotnictví málo. A navíc je mi proti mysli, aby obchodní organizace byla zisková tím, že dosáhne na solidární zdravotní pojištění. V tom také vidím zásadní rozpor,“ dodala Emmerová.

Svatava Hernandezová, Právo, 7.5.2003

Ohodnoťte tento článek!