Plzeňský kraj vede ve výskytu rakoviny, důvody lékaři neznají

Ve výskytu rakoviny slinivky břišní, tlustého střeva a konečníku, dělohy, vaječníku, ledvin či močového měchýře má Plzeňský kraj v přepočtu na 100.000 obyvatel nejvíce případů v ČR, řekl novinářům primář onkologie FN Plzeň Jindřich Fínek…

Plzeňský kraj dlouhodobě vede statistiky výskytu rakoviny v ČR. Dle dostupných údajů Národního onkologického registru bylo v letech 2001 až 2006 v kraji v průměru 860 diagnóz na 100.000 obyvatel, republikový průměr činil 678 případů. Ve výskytu rakoviny slinivky břišní, tlustého střeva a konečníku, dělohy, vaječníku, ledvin či močového měchýře má Plzeňský kraj v přepočtu na 100.000 obyvatel nejvíce případů v ČR, řekl novinářům primář onkologie FN Plzeň Jindřich Fínek.

Příčiny, proč právě v Plzeňském kraji je mnohdy výrazně více rakovin než v jiných regionech, lékaři přesně neznají. Vliv na to může mít kvalita stravy, životní styl, pitná voda, výskyt radonu v zemi a řada dalších faktorů.

Například u rakoviny tlustého střeva a konečníku byl v daném období republikový průměr v přepočtu na 100.000 obyvatel 78,1 případu, v Plzeňském kraji 101,5 případů. U rakoviny ledvin to bylo v kraji 36,3 nádorů na 100.000 obyvatel, v celé ČR v přepočtu 26,6 nádorů. Rakovina močového měchýře postihla v letech 2001 až 2006 v celé ČR v průměru 22,4 lidí na 100.000 obyvatel, v Plzeňském kraji to byl skoro dvojnásobek, v přepočtu 40,2 případů.

„Plzeňský kraj nevede v mnohých onkologických onemocněních před ostatními kraji jen o centimetry, ale doslova o celé koňské délky, poznamenal Fínek.

Varující je podle lékařů také to, že s rostoucím počtem onkologických pacientů zároveň klesá věk pacientů. „Pamatujeme si, že dřív všichni nemocní s nádorem žaludku byli starší 70 let. Dnes není překvapením, když přijde osmadvacetiletý nemocný nebo nemocná s inoperabilním (neoperovatelným) nádorem žaludku. V odborných knihách takového nemocného nenajdete,“ konstatoval primář.

Plzeňská onkologie, která je jediným centrem poskytujícím komplexní onkologickou léčku v Plzeňském a Karlovarském kraji, má ročně na 2000 nových pacientů. Meziroční nárůst počtu nových pacientů s rakovinou je asi dvouprocentní. Kvůli rostoucímu počtu pacientů a pro zlepšení péče o ně staví plzeňská fakultní nemocnice nový pavilon onkologie v lochotínském areálu nemocnice. Sloužit by měla ještě v příštím roce; včetně přístrojů přijde na miliardu korun.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!