Plzeňský kraj zrušil fond, který měl podporovat studenty medicíny

Ilustrační foto; studium, vzdělávání, stetoskop

Dřív než stihl krajský nadační fond Zdravotník vyplatit první stipendia studentům medicíny, Plzeňský kraj ho zrušil. Fond založil kraj v roce 2010 z iniciativy tehdejší hejtmanky Milady Emmerové (ČSSD).

Měl finančně motivovat mladé lékaře a zdravotníky k tomu, aby nastoupili po ukončení školy do nemocnice, kde je hejtmanství potřebuje. Kraj tak chtěl řešit nedostatek lékařů některých oborů, s nimž se krajské nemocnice potýkají. Nikdy se ale pro fond nenašlo dost peněz, takže stipendia se nedočkal žádný student. Fond dnes zrušili krajští zastupitelé. Navrhla to sama Emmerová.

Kraj jako zakladatel vložil do fondu 500.000 korun, další potřebné peníze na stipendia měli poskytnout soukromí sponzoři a firmy. Donátoři ale neměli zájem a jediný, kdo poskytl 100.000 korun, byly Lesy ČR.

Podle Emmerové se na krachu fondu podepsala hospodářská recese. Hlavní vinu ale připisuje loňské akci lékařských odborů Děkujeme, odcházíme. Kvůli ní prý u firem klesla ochota investovat do fondu. „Vidím to tak, že ta akce občany urazila, mezi to počítám i potencionální sponzory,“ řekla zastupitelům Emmerová. Vliv prý mohl mít částečně i její odchod z čela kraje do sněmovny do Prahy.

Vybraní vysokoškoláci s lepším prospěchem měli od fondu dostávat poslední tři roky studia 5000 korun měsíčně a budoucí střední personál nemocnic dva roky po 3000 Kč. Za to měli slíbit, že pět let po ukončení studia budou v krajské nemocnici a vykonávat konkrétní obor. Pokud by z nemocnice odešli, podporu by vraceli.

Ohodnoťte tento článek!