Přejít na obsah

Očkování proti pneumokokům pojišťovny prý hradit nemohou

zpět
12.1.2010
dítě, injekce, vakcína, očkování
zvětšitdítě, injekce, vakcína, očkováníZdroj: www.prisonplant.com

dítě, injekce, vakcína, očkování | Zdroj: www.prisonplant.com

 

Očkování dětí proti pneumokoku nemůže být podle České lékárnické komory hrazeno ze zdravotního pojištění. Na vině je prý Státní ústav pro kontrolu léčiv, který údajně postupoval v rozporu se zákony a způsobil, že pojišťovny nyní nemohou vakcíny proplácet.

Očkování dětí proti pneumokokům má být od ledna zadarmo, jenže ještě dříve, než si na novinku stihli rodiče a lékaři zvyknout, vyskytly se první vážné komplikace. Česká lékárnická komora totiž tvrdí, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) měl vést správní řízení o stanovení úhrad pro vakcíny Synflorix a Prevenar. To je podle komory podmínkou pro zařazení očkovacích látek do seznamu hrazených přípravků.

„Paradoxní je, že řízení o úhradě má vést právě Ústav. Těžko vysvětlit, jak se mohl dopustit takové chyby. Po loňském neoprávněném nakládání s osobními údaji občanů jde o další porušení zákona ze strany tohoto úřadu,“ uvedl v tiskovém prohlášení prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Podle něj pojišťovny za této situace nemohou vakcíny proplácet a rodiče by si měli očkování hradit i nadále sami. Jenže SÚKL takovou kritiku odmítá a tvrdí, že postupoval v souladu s platnými zákony.

SÚKL: komora šíří poplašné zprávy

Podle SÚKL k žádnému porušení zákona nedošlo a lékaři dostanou za vakcíny normálně zaplaceno. Úhrada je totiž podle něj zajištěna lékaři ze zákona, v rámci platby za lékařský výkon.

„Přípravky Prevenar a Synflorix jsou při dodržení výše uvedených podmínek hrazeny v rámci zdravotního výkonu (nikoli při výdeji na recept) ze zdravotního pojištění. U těchto přípravků úhradu ze zdravotního pojištění nestanovil SÚKL. Úhrada je stanovena přímo zákonem,“ obhajovala pro Zdraví.Euro.cz postup SÚKL jeho mluvčí Veronika Petláková.

Podle ní nebylo nic zanedbáno a Ústav postupoval tak, jak má. „Státní ústav pro kontrolu léčiv již na konci roku 2009 konzultoval změny ohledně očkování proti pneumokokovým infekcím se zdravotními pojišťovnami a zástupci Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost,“ doplnila mluvčí s tím, že jednání komory chápou jako šíření poplašné zprávy.

Ta si ale trvá na svém, chybu by měl podle ní SÚKL co nejdříve napravit.

Ministerstvo vyzývá lékaře: Očkujte, peníze dostanete

Celoplošné očkování dětí do jednoho roku věku proti pneumokokům plně hrazené z pojištění odsouhlasili čeští zákonodárci v říjnu s platností od 1. ledna 2010. Až do konce loňského roku kupovali rodiče vakcínu v lékárně sami na recept a pak museli jít s dítětem na očkování.

Od ledna mají dostat děti očkovací látku včetně aplikace přímo v ordinaci svého lékaře. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková v pátek vyzvala lékaře, ať očkují děti do jednoho roku věku proti pneumokoku. Někteří očkovat nechtěli, tvrdili, že musejí na vakcínu sami doplácet.

Podle ministerstva to není pravda. Peníze od pojišťovny podle něj dostanou dřív, než je splatná jejich objednávka u distributora.


Komentovat článek: Očkování proti pneumokokům pojišťovny prý…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Očkování proti pneumokokům pojišťovny prý…

Komentáře

dalších 17 komentářů
Kojtulka No toto....  | 13. 01. 2010 18:46

Tzv.nárok a právo pacienta na cokoliv ve zdravotnictví, prý má vyšší právní a etickou sílu, než tvrzení Lékárnické komory k právnímu lapsu kolem očkování Prevenarem atd. Právo zde údajně nehraje roli. Pacient dostane dle dnešních informací zase vše.... To bych opravdu rád, aby mi někdo vysvětlil. Jak je potom možné, že pac.nedostane vše o co si řekne ? Jak je možné , že do jisté doby si pacienti s roztroušenou mozkomíšní sklerosou museli platit strašná kvanta peněz za léky sami ? Není to kdesi už opravdu ale kvartální bor..del ? Nepatřilo by pár těch deb..ilů, vč. Hellerové a té Velké sestry z MZD, vrátit do praxe, aby si to zase chvíli zkusili vyžrat, co tam nadělali za zmatky ? Zkuste s podobnou blbostí přijít někam do nemocnice a začít tvrdit, že pac. má přece na všechno nárok, psali o tom v novinách !!!!! A to v době, kdy noviny píšou, že do půl roku nebude mít stát peníze ani na důchody. Není to k pos..rání ?

Chris Velká sestra  | 13. 01. 2010 12:27

Není se čemu divit na MZ vládne "VELKÁ SESTRa" ,která vypadla z kukaččího hnízda.Na pneumokové infekce budou dále umírat zejména děti pokud si všechen ten bordel ať kolem očkování proti viru H1N1 nebo proti pneumokokovi.necháme líbit.Na vysokých postech jsou nekompetentní lidé.To je fakt nad fakty.Je třeba to změnit!!!

Chris Velká sestra  | 13. 01. 2010 12:27

Není se čemu divit na MZ vládne "VELKÁ SESTRa" ,která vypadla z kukaččího hnízda.Na pneumokové infekce budou dále umírat zejména děti pokud si všechen ten bordel ať kolem očkování proti viru H1N1 nebo proti pneumokokovi.necháme líbit.Na vysokých postech jsou nekompetentní lidé.To je fakt nad fakty.Je třeba to změnit!!!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné