Přejít na obsah

Po internetu koluje německý "slovníček" pro odcházející doktory

zpět
15.2.2011
studium
zvětšitstudiumZdroj: www.leeds.ac.uk

studium | Zdroj: www.leeds.ac.uk

 

Ani hrozící odchod pětiny lékařů z nemocnic nepřipravil některé o humor. Po internetu koluje ofocený list papíru s několika českými a německými slovíčky, která by prý doktoři mohli v cizině potřebovat. Na stranu nespokojených lékařů se autoři letáku ale zrovna nestaví. Vybrané výrazy se totiž týkají hlavně peněz.

V úvodním krátkém textu pisatelé píšou, že si odcházejícím lékařům „dovolují popřát hodně štěstí v zahraničí“. Pro usnadnění začátků v cizině prý přikládají malý česko-německý slovníček. A to i s gramatickými neobratnostmi a chybami.

V seznamu výrazů a frází na ofoceném letáku po pozdravu následuje věta „tak tady jsem - also ich bin hier“. V dalších řádcích jsou pak hlavně dotazy po financích. Zájemce by si tak mohl osvojit spojení a věty: V Česku málo peněz - wenig Geld in der Tschechien; to je málo, chci víc - es ist nicht genug, ich will mehr; dejte mi víc peněz - geben Sie mir mehr Geld, kolik dostanu za… - was bekomme ich für… Poté pokračuje výčet jednotlivých částí těla a orgánů. Slovíčka uzavírá rozloučení Nashledanou! - Auf wiedersehen!

Podle mailu, který přistál v mnohých elektronických schránkách, visel mobilem ofocený papír na dveřích novojičínské nemocnice. „Osobně jsem nic takového neviděl. Nikdo z nás by nic takového nikam nepověsil,“ řekl ČTK mluvčí nemocnice Miroslav Fajkus, na kterého se kvůli improvizovanému slovníku sesypaly dotazy. Sám ho prý viděl na internetu, označil ho za „svým způsobem dehonestující“.

Nemocnice v Novém Jičíně na svých stránkách píše, že hledá větší počet lékařů. Stojí mimo jiné o tři dětské doktory, sedm chirurgů, 14 internistů, sedm ortopedů či sedm urologů.

Výsledky průzkumů ukazují, že i když si veřejnost práce lékařů váží a přeje si pro ně vyšší výdělek, protest Děkujeme, odcházíme přestává podporovat. Podle zjištění agentury STEM/MARK z konce ledna na straně protestujících doktorů stálo jen 17 procent Čechů.

Podle průzkumu agentury Médea Research se o pár dní dřív za doktory postavila čtvrtina obyvatel. Na přelomu roku podle internetového průzkumu agentury SANEP byla na straně lékařů téměř třetina Čechů.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

10.2. Pediatři mají obavy, neví, kam mají posílat dětské pacienty Pediatři mají obavy, neví, kam mají posílat dětské pacienty
0 příspěvků
1.2. Děkujeme, že odcházíte Děkujeme, že odcházíte
18 příspěvků
20.1. Engel: Lékaře uspokojí jen okamžité zvýšení platů Engel: Lékaře uspokojí jen okamžité zvýšení platů
2 příspěvků
10.1. Závan předlistopadové doby Závan předlistopadové doby
94 příspěvků
11.11. Za lékařem do Němec Za lékařem do Němec
0 příspěvků

Komentovat článek: Po internetu koluje německý "slovníček" pro…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Po internetu koluje německý "slovníček" pro…

Komentáře

1 komentář
dogous všude dobře  | 15. 02. 2011 18:10

život nabízí tolik možností, tak proč zůstat doma, i jinde žijí lidé.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné