Po prvním čtvrtletí tratí pojišťovny přes dvě miliardy

pero, kalkulačka, peníze, daně

Náklady na zdravotní péči do března přesáhly příjmy o dvě miliardy korun. Loni touto dobou byly přitom zdravotní pojišťovny v minusu jen o 820 milionů, letos očekávají ztrátu kolem 8 miliard.

Údaje o ekonomických výsledcích zdravotních pojišťoven zveřejnil Český statistický úřad. Z dat vyplývá, že na příjmech z pojistného a ze skutečně inkasovaných penále získaly 52,3 miliardy korun, celkové náklady však dosáhly 54,3 miliardy korun.

Na zdravotní péči a preventivní programy bylo vynaloženo 51,87 miliardy. Ve stejném období loňského roku přitom byly zdravotní pojišťovny v minusu jen o 820 milionů.

Celý loňský rok pro ně skončil ztrátou 16,8 miliardy. Podle svých hospodářských plánů letos očekávají pojišťovny ztrátu 8,03 miliardy korun.

Pojištěncům se snižuje příjem, více lidí je na úřadu práce

Celkové náklady pojišťoven včetně výdajů na provoz v prvním čtvrtletí dosáhly 54,3 miliardy korun, což je o 302 milionů méně než ve stejném období loňského roku. Příjmy z pojistného tak překročily o 3,2 miliardy.

Předepsané pojistné bez plateb pojistného státem, které představuje rozhodující část celkových výnosů zdravotních pojišťoven, dosáhlo ve sledovaném období 38,8 miliardy korun a bylo o 4,2 procenta nižší než ve stejném období roku 2009.

Jeho výše byla podle ČSÚ ovlivněna zejména zvýšeným počtem osob v evidenci úřadů práce, snížením příjmů pojištěnců a s tím souvisejících odvodů na zdravotní pojištění.

Za státní pojištěnce inkasovaly pojišťovny méně

Skutečné příjmy zdravotních pojišťoven, tedy výběr pojistného včetně platby za lidi, za které hradí pojistné stát, dosáhly v 1. čtvrtletí roku 2010 téměř 51,1 mld. Kč, což znamenalo v porovnání se stejným obdobím roku 2009 pokles o 0,55 procenta.

Platby státu za jeho pojištěnce se přitom meziročně zvýšily ze 677 na 723 korun za osobu měsíčně.

Náklady rostly

Náklady na zdravotní péči se v porovnání se stejným obdobím roku 2009 zvýšily z 51 miliard na 51,8 miliardy korun, což je o 1,4 procenta více. Výdaje na programy zdravotní prevence naopak klesly ze 486 milionů na 63 milionů korun.

Rozhodující podíl v nákladech na zdravotní péči představují náklady na ústavní péči, 51,1 procenta, které se zvýšily ve srovnání se stejným obdobím roku 2009 o 2,6 procenta na 26,5 miliardy korun.

Ohodnoťte tento článek!