Přejít na obsah

Po reformě nám hrozí konkurzy, bojí se pojišťovny

zpět
12.6.2008

V pojišťovnách rostou obavy z privatizace. Jejich manažeři přitom patřili k hlavním příznivcům zdravotnické reformy. "Stále čekáme na paragrafované znění zákona, podle kterého mají být pojišťovny převedeny na akciové společnosti. Zatím máme k dispozici jen spekulace, publikované v Aktuálně.cz," řekl šéf pojišťovny OZP Ladislav Friedrich...

Zdravotnické peníze státu nepatří, tvrdí ředitelé zdravotních pojišťoven. Odvolávají se na to, že je občané odvedli na léčení nemocných a pro nic jiného.

V pojišťovnách rostou obavy z privatizace. Jejich manažeři přitom dosud patřili k hlavním příznivcům zdravotnické reformy ministra Julínka.

„Stále čekáme na paragrafované znění zákona, podle kterého mají být pojišťovny převedeny na akciové společnosti. Zatím máme k dispozici jen spekulace, publikované v Aktuálně.cz,“ řekl například šéf pojišťovny OZP Ladislav Friedrich.

Odvolává se tak na informace deníku Aktuálně.cz, který jako první informoval o transformačních paragrafech, jak je ministerští právníci v květnu sepsali.

Stále před konkursem

Podle Friedricha je jasné, že v navržené podobě nemohou soukromé pojišťovny fungovat, protože nesmějí mít prakticky žádné rezervy. „Komerční pojišťovny v oblasti penzí jsou povinny udržovat rezervy na úrovni sta procent ročního obratu. Je pravda, že zdravotní pojišťovny mají stabilní příjem z pojistného, desetiprocentní rezervu by ale měly mít k dispozici,“ prohlásil ředitel OZP.

Dosavadní verze Julínkových zákonů však počítají s tím, že se do akciových společností převedou pouze rezervní fondy současných pojišťoven, tedy celková částka ve výši 2,7 miliardy korun. Pojišťovny je přitom nesmějí zvyšovat. Zákon ještě počítá s tím, že každá pojišťovna bude mít základní jmění sto milionů.

Fakticky by to znamenalo, že akciové společnosti by se musely samy přihlásit do konkurzu, pokud by lékařům platily se zpožděním pouhých třech dnů. Soukromá společnost totiž musí být schopna v každém okamžiku prokázat, že je solventní.

„Vidíme to jako největší problém celé transformace na akciové společnosti,“ zdůraznil Friedrich.

Pojistné pro ministerstvo

Ředitelé upozorňují, že pojišťovny si v posledních letech vytvořily dostatečné rezervy.

Koncem roku měly na účtech 27 miliard, z toho zaměstnanecké pojišťovny 15 miliard a zbytek VZP. Podle odhadů samotných pojišťoven se letos celková částka zvýší na 35 miliard. Podle reformy však o tyto peníze přejdou, protože budou převedeny na zvláštní účet ministerstva zdravotnictví.

„Převádět finanční prostředky, které byly zaplaceny jako zdravotní pojistné, na jiný účel, je velmi nestandardní postup,“ řekl ředitel společnosti Metal Aliance Vladimír Kothera.

Menší kontrola než u penzijního připojištění

Srovnání s komerčními pojišťovnami, které nabízejí penzijní připojištění, upozorňuje na další riziko zdravotnické reformy.

Penzijní pojišťovny jsou pod přísnější kontrolou, než mohou být soukromé zdravotní pojišťovny. Připojištění nabízejí vesměs nadnárodní firmy, jejichž hospodaření kontrolují nejen státy, kde operují, ale také burzy, kde mají zapsány své akcie. Jakékoli potíže v České republice tak mohou pojišťovacím firmám snížit mezinárodní rating a poškodit kurs akcií v Londýně nebo v New Yorku.

Shodou okolností mají všechny ústavy nabízející v Česku penzijní připojištění lepší rating, než sama Česká republika.

Nadnárodní penzijní pojišťovny nepodnikají na specifickém trhu se zdravotním pojištěním nikde na světě, a proto není pravděpodobné, že s tím budou chtít začít v Česku. O privatizaci tak budou mít zájem jen méně důvěryhodné firmy.

Petr Holub, Aktuálně.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Aktuálně.cz

Komentovat článek: Po reformě nám hrozí konkurzy, bojí se…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Po reformě nám hrozí konkurzy, bojí se…

Komentáře

dalších 8 komentářů
ředitelka Procházkov BALAMUTÍK - trapný pisálek  | 14. 06. 2008 07:19

Balamutík je chronický pisálek, MUDR.KAREL MORAVEC z Karlových Varů.Tento člověk prakticky nedělá nic jiného,že píše do všech rubrik,kam to jen jde (KVD,MFD,ZDN...)Lidé, nevěřte mu ,je to jen rádobysnaživý grafoman a velmi rád se poslouchá....jiný čověk jeho bláboly poslouchat totiž nevydrží....Naposledy jej téměř vyhodili z jednání ČLK.

Anofeles Vy blbci....  | 13. 06. 2008 10:13

baalamutíte všechny! Rád bych viděl, jak může taková zdravotní pojišťovna "objednat" jen takovou péči, než jakou může zaplatit. To někdo umí ? Možná statistici na papíře. Dále bych rád viděl ten zákon, kterým je přikazováno soukromým ZP, aby přebytky svých rezervních peněz dobrovolně převedly na konto MZd , aby tak zapláclo díru ve státním rozpočtu. Ty peníze totiž už pacienti ani lékaři nikdy neuvidí a bude-li to takto pokračovat geometrickou řadou, dočkáme se té limitní nuly na účtu, resp. bude se léčit z kontokorentu. K témuž nyní nutí většinu lékařů pojišťovací systém, díky němuž se už skoro pět let nejsme schopni vyhrabat z červených čísel. Kdyby takhle hospodařili všichni podnikatelé jak je tomu ve zdravotnictví, můžeme na sebe z fleku uvalit konkurz. Jo, jo, tak je to baalamuti.

apech Re: Baalmute ,Baalamute  | 13. 06. 2008 08:12

Bláboly nějakého kašpárka z pojišťovny mě nezajímají, a ty tvoje taky ne. O tom, že pojišťovny budou "optimalizovat péči", vůbec nepochybuju. Protože peníze nebudou nikdy a na nic (co se týká zdravotní péče). Z něčeho přece soudruzi musí svoje výletky na Sardinii, harémy, nefungující Pendolina, padáky, gripeny atd. atd. zatáhnout, né?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné