Po roce od nákazy se veterináři stále obávají ptačí chřipky

Po více než roce od zjištění prvního ohniska ptačí chřipky se státní veterináři znovu obávají propuknutí nákazy na českém území. Nové případy se objevily v chovech v Itálii, Bulharsku a Nizozemí. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé jsou ohrožené hlavně malochovy a chovy vodní drůbeže, velké podniky dbají o hygienu chovu dostatečně.

Loni se ptačí chřipka v ČR objevila po desetiletí, vybilo se kvůli ní kolem 100.000 ptáků. „Od začátku roku se potvrdilo jedno ohnisko vysoce patogenní ptačí chřipky H5N6 v chovu drůbeže v Nizozemí v regionu Groningen a dvě ohniska H5N8 ve velkých chovech nosnic v Bulharsku a v Itálii,“ sdělil zástupce tiskového mluvčího Stání veterinární správy Petr Majer. U volně žijících ptáků pak byla choroba potvrzena v Irsku, Velké Británii, Německu, Nizozemí, Švédsku a v Dánsku. „Poslední případ u volně žijících ptáků byl potvrzen 7. března v Irsku. Jednalo se o vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N6 u káně lesního, které bylo nalezeno uhynulé,“ dodal Majer.

Podle Dlouhé by byl pro trh hlavně nebezpečný zákaz vývozu vajec do ciziny. Chránit by se tak podle ní měly hlavně menší chovy, velké jsou zabezpečené dost. „Obranou před rozšířením nákazy do chovů drůbeže je především důsledné dodržování pravidel biologické bezpečnosti, jako je například zasíťování nebo zastřešení chovů,“ sdělili již dříve veterináři. Ti také upozorňují, že je třeba sledovat úhyny v chovech.

Chovatelé v komerčních chovech mají povinnost hlásit veterinářům případy, kdy ptáci sníží množství sežrané potravy nebo vypité vody o více než pětinu, když klesne produkce vajec o více než pět procent déle než po dva dny a když se zvýší úmrtnost v chovu na více než tři procenta ptactva týdně.

Ptačí chřipka se v Česku loni objevila po deseti letech a zasáhla řadu dalších evropských zemí. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže. Ptáci měli téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka. V českých chovech byl kvůli nemoci loni na jaře vybito 98.000 ptáků, většinou v komerčních chovech. V republice bylo skoro 40 ohnisek nemoci.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!