Po studiu lékařské fakulty chce 28 pct. mediků zůstat v cizině

stetoskop, zdravotnictví

Po studiu lékařské fakulty chce 28 procent mediků pracovat v cizině. Důvodem jsou vyšší platy, získání zkušeností a možnost studia cizího jazyka. Vyplývá to z celostátního průzkumu, v němž loni v listopadu odpovědělo 435 studentů devíti lékařských fakult.

O výsledcích novináře informoval Daniel Vavřina z pořádající organizace HealthCare Institute (HCI). Téměř tři čtvrtiny mladých lékařů a lékařek chce hledat zaměstnání v Česku, 70 procent z nich v nemocnici.

Podle dat České lékařské komory odešlo loni za prací do ciziny 209 lékařů hned po promoci, do českého zdravotnictví tak vůbec nenastoupili.

V průzkumu HCI odpovídali studenti čtvrtých až šestých ročníků medicíny. O práci v Německu mělo zájem 53 procent dotázaných, v Británii, USA a Švédsku po sedmi procentech a v Rakousku čtyři procenta. U studentů šestého ročníku, tedy před ukončením studia, byl zájem o Německo ještě větší. Z těch, co plánují odejít do ciziny, chtělo v Německu pracovat 61 procent, ve Švédsku 11 procent, po šesti procentech v Británii a Švýcarsku a tři procenta v Kanadě.

Zatímco v Česku preferovali studenti medicíny jako zaměstnavatele soukromé zařízení, v zahraničí by si rádi hledali práci v zařízení státu. V Česku měli zájem hlavně o všeobecné a dětské lékařství, v obou případech šlo o osm procent dotázaných, dalších šest procent volilo vnitřní lékařství. Studenti, kteří chtěli odejít do zahraničí, se plánují zaměřit nejčastěji na anesteziologii a intenzivní medicínu či dětské lékařství.

Nástupní plat při práci v zahraničí si představovala většina od 25.000 do 30.000 korun, v Česku nejčastěji od 20.000 do 30.000 korun. Jen pět procent očekávalo více než 50.000 korun v zahraničí a jen jedno procento v Česku. Po zapracování, tedy po pěti až deseti letech praxe, očekávali v zahraničí plat nejčastěji mezi 50.000 až 60.000 korunami, v Česku nejčastěji mezi 40.000 až 50.000 korunami. Více než 100.000 korun měsíčně očekávalo v zahraničí 12 procent dotázaných a čtyři procenta uváděla stejné očekávání při práci v ČR.

Podle dat lékařské komory byl v roce 2013 nástupní plat absolventa lékařské fakulty v německých nemocnicích 4220 eur, tedy 114.000 korun. V českých nemocnicích se státními tabulkami to bylo 23.460 korun.

Předseda představenstva Nemocnice Prachatice, a.s. Michal Čarvaš uvedl, že plat, jaký studenti v zahraničí očekávají, mohou mít běžně v jihočeských nemocnicích. Po zapracování jim stoupne až o 20.000 korun.

Při výběru místa budoucí lékařské praxe v Česku zohledňovali studenti na prvním místě pracovní kolektiv, na druhém plat a na třetím dostupnost nemocnice. V zahraničí jednoznačně byly na prvním místě platové podmínky, na druhém získání zkušeností a na třetím studium cizího jazyka.

Za překážku při hledání zaměstnání v ČR nejčastěji označili studenti nedostatečné finanční ohodnocení, nezájem zaměstnavatelů o absolventy a nedostatek informací. Nejčastějším důvodem, proč odmítli nabídku zaměstnání v Česku, byla nemožnost kariérního či platového postupu, práce neodpovídající jejich vzdělání a špatné mezilidské vztahy na pracovišti, shrnul výsledky průzkumu Vavřina.

Čarvaš doplnil, že podobná zjištění má akciová společnost z dotazníku v rámci soutěže Medik roku. „Hlavní faktory pro volbu zařízení byly příjemné prostředí a milý kolektiv, výše mezd a možnost vzdělávání,“ uvedl.

Ohodnoťte tento článek!