Po záchranářích nastupují hygienici

Pokud mají lidé zatopené studny a dodávka z veřejného vodovodu se přeruší, mohou použít v krajním případě i vodu z vlastního zdroje. „Musí ji však ale nejméně 10 minut vařit. Převařená voda je nutná i k čištění zubů…

Psychické potíže a nakažlivé nemoci mohou po velkých povodních poničit zdraví obyvatel.

Praha – Lidé v místech zasažených záplavami musejí podle odborníků dbát především na hygienu. Před pěti lety při povodních na Moravě zemřelo na infekční leptospirózu, která se přenáší na člověka ze zvířat, několik osob.

„Je třeba, jak jen to jde, si pečlivě a často mýt ruce. Pokaždé, když člověk sáhne na předmět, který byl v kontaktu se záplavovou vodou nebo kaly. A také vždy před jídlem a pitím a než se dotkne obličeje,“ říká hlavní hygienik Michael Vít.

Hygienici lidem poradí

Občané z postižených oblastí už se začínají na hygieniky obracet. „Jsme připraveni poradit, pokud jde o potraviny, vodu a další hygienickou očistu jejich domovů,“ zdůrazňuje jihočeský krajský hygienik Jan Augustin.

Upozorňuje, že pokud mají lidé zatopené studny a dodávka z veřejného vodovodu se přeruší, mohou použít v krajním případě i vodu z vlastního zdroje. „Musí ji však ale nejméně deset minut vařit. Převařená voda je nutná i k čištění zubů,“ zdůrazňuje. Nejlepší je podle hygieniků pít balenou vodu.

Očkování zatím nebude

Při povodních na Moravě byly děti mimořádně očkovány proti žloutence typu A. Nyní o tom hygienici neuvažují. „Nevidím nutnost okamžitého očkování,“ uvedla včera ministryně zdravotnictví Marie Součková. Zda se k němu nakonec přistoupí, ukáže až vyhodnocení epidemiologické situace.

Ministerstvo má ale v rezervě poměrně málo očkovací látky, jen asi 1500 dávek. Vedení resortu uvedlo, že bude zjišťovat možnosti jejího dovozu pro případ potřeby.

Součková nicméně ujistila, že situace ve zdravotnictví je vyrovnaná. „Jsme připraveni,“ tvrdí. Ve Fakultní nemocnici Bulovka je podle ní vyčleněno pro lidi, kteří ztratí domov, pětadvacet sociálních lůžek. Dalších dvanáct jich je ve Fakultní Thomayerově nemocnici, v níž dali včera k dispozici pro potřeby evakuace občanů i protiatomový kryt.

Psychické trauma na roky

Zdraví lidí v místech zasažených povodní může na dlouhou dobu poznamenat i psychické trauma, které prožili při ztrátě někoho blízkého nebo ve chvílích, kdy jejich majetek zničila voda. Psychologové říkají, že ještě dnes, když delší dobu prší na Moravě, kde byly záplavy, dostávají někteří lidé třes.

V prvních momentech záplav přichází podle odborníků nejdříve šoková reakce, v níž lidé mobilizují své síly a zaměřují se spíše na praktické věci. „My předpokládáme nárůst psychických obtíží až v následujících dnech. Krize trvá většinou čtyři až šest týdnů, než se s ní člověk vyrovná,“ upozorňuje Eva Hradilová z Krizového centra RIAPS v Praze 3. Pokud deprese přetrvávají, pak je třeba se obrátit na psychologa nebo psychiatra.

„Nejdůležitější zásada je takového člověka vyslechnout,“ zdůrazňuje. Takovou službu mohou poskytnout psychicky zdeptanému člověku třeba i příbuzní nebo přátelé. „Je třeba především tolerance, uvědomit si, že lidé v zátěžových situacích reagují různě. „Někdo pláče, někdo je ve velkém napětí, u někoho se může projevit zvýšená agresivita, případně někdo může upadnout do apatie,“ dodává.

Pomoci mají psychologové

Ministryně Součková vyzvala praktické lékaře a psychology, aby pomáhali lidem zvládat stresové situace. Mnohá úmrtí v době záplav souvisejí podle ní právě s nezvládnutím psychické zátěže. „Místo, aby lidé utekli do bezpečí, uzavřou se do prostor, odkud není úniku,“ říká k tomu, proč jednu z prvních výzev k pomoci směrovala na psychology. Telefonní číslo, na němž se měli hlásit, však bylo po celý den nedostupné. Někteří nabízeli nabízeli pomoc prostřednictvím rozhlasu.

Ivana Kněžínková, Hospodářské noviny, 14.8.2002

Ohodnoťte tento článek!