Počet akutních respiračních onemocnění v Kraji Vysočina se v minulém týdnu mírně zvýšil.

Podle Aleny Dvořákové z Krajské hygienické stanice v Jihlavě je však letošní chřipková epidemie v kraji na ústupu, téměř o 50 procent se snížil počet klasických chřipek.

Virus však stále koluje a může se vrátit, upozornila Dvořáková. V Jihlavě se zvyšuje počet onemocnění příušnicemi, rozsah má podle hygieniků charakter epidemie. V Jihlavě podle Dvořákové bylo minulý týden sedm virologicky potvrzených případů chřipky, které však neměly vážnější průběh. „Pro návštěvy je stále až do odvolání uzavřen Domov důchodců v Proseči u Pošné na Pelhřimovsku,“ uvedla Dvořáková. Lékaři na Vysočině hlásili za minulý týden 1064 nemocných v přepočtu na 100.000 obyvatel. Počty nemocných se minulý týden snížily na Havlíčkobrodsku a Pelhřimovsku, na Jihlavsku se však zvýšily o pětinu.

První případy příušnic se v Jihlavě objevily u studentů středních škol v první polovině ledna. Koncem minulého týdne lékaři evidovali celkem 79 případů a další stále přibývají. „Počet nemocných má charakter epidemie,“ potvrdila Dvořáková. Nemoc výrazně ovlivnila činnost šesti mládežnických týmů fotbalistů FC Vysočina, jimž hygienická služba doporučila přerušit na 25 dnů tréninky i zápasy.

Příušnice se projevují celkovou únavou, vysokými teplotami a bolestivými záněty příušních žláz. Vzdušná nákaza se přenáší i slinami, lidé by proto hlavně neměli sdílet společné nádobí při jídle a pití. Trvalým následkem onemocnění může být ztráta sluchu a u chlapců po pubertě neplodnost. Nejúčinnější prevencí je očkování.

Ohodnoťte tento článek!