Přejít na obsah

Počet balení léků letos klesl, více léků jde do nemocnic

zpět
20.10.2008

"Meziroční pokles počtu balení a nárůst finančních nákladů na léky znamená větší podíl nákladnějších léčivých přípravků určených především k léčbě závažných onemocnění," řekl ČTK prezident komory Stanislav Havlíček. Pokles počtu balení pokračoval i letos...

Letos mají nemocnice více drahých léků pro vážně nemocné a méně se jich předepisuje v ordinacích.

Tak lze podle České lékárnické komory (ČLeK) vysvětlit zjištění statistiků, že ve třetím čtvrtletí klesl počet vydaných balení proti stejnému čtvrtletí loňska o 0,9 procenta a přitom prodeje v cenách výrobce o 12,7 procenta stouply.

Prodalo se 71,8 milionu balení za 11,3 miliardy korun.

„Meziroční pokles počtu balení a nárůst finančních nákladů na léky znamená větší podíl nákladnějších léčivých přípravků určených především k léčbě závažných onemocnění,“ řekl ČTK prezident komory Stanislav Havlíček.

Pokles počtu balení pokračoval i letos. Srovnání prvního až třetího čtvrtletí letošního roku ale ukazuje, že klesají i výdaje na léky.

Jedním z možných vysvětlení je podle komory příklon k levnějším přípravkům. Druhým, a podle komory pravděpodobnějším, je to, že dosavadní struktura vydaných léků se nemění, klesly ale ceny. Je to výsledek nového systému cen a úhrad, který platí od letošního ledna.

Maximální ceny léků, stejně jako úhrady ze zdravotního pojištění, určuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Dosud určovalo maximální ceny ministerstvo financí a úhrady ministerstvo zdravotnictví.

Vznikal tak prostor pro lobbing firem, protože kritéria nebyla pevně daná. Nyní SÚKL porovnává cenu konkrétního přípravku v Česku a v zemích EU. Pokud se jinde prodává levněji, sníží SÚKL maximální cenu i v Česku.

SÚKL přehodnocoval ceny poloviny ze zhruba 8000 léků užívaných v Česku. U 3000 cenu snížil. Pokles cen pocítí výrobci i veřejné lékárny.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Počet balení léků letos klesl, více léků jde do…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Počet balení léků letos klesl, více léků jde do…

Komentáře

další 4 komentáře
Robert Re:Bla,bla,bla  | 21. 10. 2008 07:39

Holt se psala balení s větším množstvím tablet,ale to asi žádného chytrého soudruha nenapadne

Re:Bez poplatků to půjde lépe.Šikan na pacienty by tak skončil.  | 20. 10. 2008 23:34

Jen takový podstatný detail-tyto věci neurčuje ten či onen specialista, ale zdravotní pojištovna.

Jarka Bez poplatků to půjde lépe.Šikan na pacienty by tak skončil.  | 20. 10. 2008 21:28

-nás zajímá jaké a za kolik může lék předepsat obvoďák.Kdy skončí dlouhé čekání ,kdy léčiva může předepsat jen "odborník".To znamená opět čekat 2- 3měsíce až se dostane na řadu/třeba na sono rentgen urolo,kardio.a pod. /Pak zase k lékaři .Ježdění ,čekání,poplatky a doplatky.A léčba žádná.Mělo by to viset v každé čekárně /na netu/na co má nárok pacient od toho či onoho specialisty./Zbytečná zátěž/.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné