Počet balení léků letos klesl, více léků jde do nemocnic

Titulní obrázek

„Meziroční pokles počtu balení a nárůst finančních nákladů na léky znamená větší podíl nákladnějších léčivých přípravků určených především k léčbě závažných onemocnění,“ řekl ČTK prezident komory Stanislav Havlíček. Pokles počtu balení pokračoval i letos…

Letos mají nemocnice více drahých léků pro vážně nemocné a méně se jich předepisuje v ordinacích.

Tak lze podle České lékárnické komory (ČLeK) vysvětlit zjištění statistiků, že ve třetím čtvrtletí klesl počet vydaných balení proti stejnému čtvrtletí loňska o 0,9 procenta a přitom prodeje v cenách výrobce o 12,7 procenta stouply.

Prodalo se 71,8 milionu balení za 11,3 miliardy korun.

„Meziroční pokles počtu balení a nárůst finančních nákladů na léky znamená větší podíl nákladnějších léčivých přípravků určených především k léčbě závažných onemocnění,“ řekl ČTK prezident komory Stanislav Havlíček.

Pokles počtu balení pokračoval i letos. Srovnání prvního až třetího čtvrtletí letošního roku ale ukazuje, že klesají i výdaje na léky.

Jedním z možných vysvětlení je podle komory příklon k levnějším přípravkům. Druhým, a podle komory pravděpodobnějším, je to, že dosavadní struktura vydaných léků se nemění, klesly ale ceny. Je to výsledek nového systému cen a úhrad, který platí od letošního ledna.

Maximální ceny léků, stejně jako úhrady ze zdravotního pojištění, určuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Dosud určovalo maximální ceny ministerstvo financí a úhrady ministerstvo zdravotnictví.

Vznikal tak prostor pro lobbing firem, protože kritéria nebyla pevně daná. Nyní SÚKL porovnává cenu konkrétního přípravku v Česku a v zemích EU. Pokud se jinde prodává levněji, sníží SÚKL maximální cenu i v Česku.

SÚKL přehodnocoval ceny poloviny ze zhruba 8000 léků užívaných v Česku. U 3000 cenu snížil. Pokles cen pocítí výrobci i veřejné lékárny.

ČTK

Počet balení léků letos klesl, více léků jde do nemocnic
Ohodnoťte tento článek!