Počet obětí cholery v Somálsku je nejvyšší za posledních pět let

Cholera v Somálsku si od začátku letošního roku vyžádala více než 700 obětí na životech. Nemoci tak v zemi podlehlo nejvíce lidí za posledních pět let.

Velmi špatná je situace i v Jižním Súdánu, kde cholera zabijí navzdory suchům. Informovala o tom v tiskové zprávě Norská rada pro uprchlíky (NRC). Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou silné průjmy a často smrtelná dehydratace organismu.

Od ledna se v Somálsku nákaza cholerou potvrdila u 48.607 osob, 763 lidí nemoci podlehlo. Značnou část obětí přitom tvoří děti.

V Jižním Súdánu bylo letos zaznamenáno 4930 případů nákazy, 163 z těchto lidí zemřelo. Loni přitom cholera v Jižním Súdánu hlášena nebyla. Podle NRC je situace bezprecedentní, jelikož cholera se v zemi vyskytuje navzdory suchům.

„Cholera je nemoc, které se dá v roce 2017 snadno předejít. Měla by proto patřit jen do učebnic dějepisu. Fakt, že cholera opět zabíjí, je pobuřující,“ řekl generální tajemník NRC Jan Egeland.

Zdravotnictví a vodovodní systémy jsou v Somálsku a Jižním Súdánu jsou podle NRC v důsledku nepokojů ve velmi špatném stavu, což šíření cholery pomáhá. Dodržování správné hygieny je totiž klíčové v boji proti průjmovým onemocněním a může pomoci ochránit před nákazou i více náchylné podvyživené děti.

„Civilisté, často děti, neumírají na zranění z bojů, nýbrž na nemoc, které se dá snadno předejít. Přístup k čisté vodě a správné metody likvidace odpadní vody musí být zajištěn u nejvíce postižených komunit,“ dodal Egeland s tím, že jsou zároveň zapotřebí investice do zdravotního sektoru.

Jižní Súdán je od svého vzniku v roce 2011 zmítán etnickým násilím, v zemi pokračuje od roku 2013 občanská válka. Zemi bylo nuceno opustit asi 3,8 milionu lidí. V některých částech státu jsou zdravotnická zařízení mimo provoz.

V Somálsku usiluje o svržení prozápadní vlády islamistická teroristická skupina Šabáb. Navzdory tomu, že somálská armáda a mírové síly Africké unie v Somálsku (AMISOM) Šabáb vytlačily z hlavních bašt, skupina v zemi nadále páchá krvavé útoky.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!