Počet operací ženských orgánů mírně roste

Lékaři gynekologie mohou smutně konstatovat, že sice mírně, ale přesto narůstá počet nádorových onemocnění ženských orgánů. „Dědičnost hraje velkou roli,“ podotýká primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek MUDr. Václav Vlášek…

„Pokud má někdo dědičné dispozice, je větší riziko onkologického onemocnění,“ dodává. Stejně vypadá situace v oblasti rakoviny prsu. I zde je zaznamenán vyšší počet žen, které musejí prodělat náročnou léčbu.

Málokterá žena je tak silná, aby nemoc zvládla sama. „Strašně jsem potřebovala zájem svých blízkých. Drželi mě nad vodou. Když mi lékaři řekli, že mám bulku na prsu a bude třeba operativní zákrok, myslela jsem, že umřu, že na tomhle světě končím.

Je to šílené psychické vypětí. Nakonec mi prs zůstal, ale do konce života budu pod dohledem doktorů. Bylo to krizové období,“ podělila se o své nepříjemné pocity pětačtyřicetiletá Blanka.

„Prevence samozřejmě hraje obrovskou roli. Nemluví se o ní nadarmo. Naštěstí většina žen chodí na pravidelné prohlídky. Musím však konstatovat, že značné procento nádorů evidujeme právě u žen, které k lékaři dlouhodobě nebo vůbec nechodí,“ dává na prevenci velký důraz primář Vlášek.

„Doktory sice nemám ráda, ale jsem vzorná pacientka,“ směje se osmadvacetiletá Lucie. „Preventivní vyšetření přece nic nestojí a člověk má aspoň jistotu, že je zdravý. Prevenci rozhodně nepodceňuji,“ míní mladá žena.

RIZIKO CHOROBY

Rakovinou vaječníku onemocnělo v ČR koncem 90. let minulého století přes 1000 žen a od té doby se tento počet ročně zvyšuje přibližně o dvě procenta. Rakovina vaječníku není nejčastějším zhoubným bujením u žen, na prvním místě je však z hlediska míry úmrtnosti.

Českobudějovické listy

Ohodnoťte tento článek!