Počet pitev klesl až o 90 procent, studenti medicíny se tak nedostanou k praktické výuce

operace, chirurgie, nástroje

Od ledna letošního roku poklesl počet pitev až o 90 procent. Nový občanský zákoník neumožňuje lékařům pitvat po smrti tělo pacienta bez jeho předchozího souhlasu. Studenti medicíny si ale stěžují, že se v hodinách patologie nedostanou k reálným pitvám.

Zákroky iniciované lékaři tvořily téměř devadesát procent všech prováděných patologicko-anatomických pitev.

Pokud není pitva přímo daná zákonem, tak občanský zákoník neumožňuje lékařům pitvat tělo pacienta bez toho, aniž by k tomu dal v minulosti souhlas. Dříve lékaři prováděli takový zákrok u čtvrtiny až třetiny všech zemřelých, nyní jsou to řádově jednotlivá procenta.

„Za jeden měsíc provádíme v tuto chvíli pět až sedm pitev. Dříve to bylo přes 35 pitev měsíčně. Medici se dostanou k minimu případů, které skutečně zažijí v pitevně,“ popisuje situaci předseda Společnosti českých patologů Aleš Ryška, který působí na lékařské fakultě v Hradci Králové.

Lékaři z etických důvodů odmítají při příjmu pacienty o souhlas požádat. Většinu lidí, byť by s takovým zákrokem souhlasili, o tom mimo nemocnici nenapadne přemýšlet. Změnu ale pociťují medici z třetích ročníků, kteří procházejí výukou patologie.

Celý článek najdete na webu ČRo nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!