Počet případů cholery se v Hudajdá skoro ztrojnásobil

Počet případů podezření na nákazu cholerou se v jemenské provincii Hudajdá téměř ztrojnásobil, a to od června, kdy zde zahájila ofenzivu provládní koalice v čele se Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Nejvíce ohroženou skupinou jsou přitom i nadále děti. S odkazem na neziskovou organizaci Save the Children a Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) o tom dnes informoval zpravodajský server Al-Džazíra.

Zdravotnická zařízení v provincii Hudajdá zaznamenala 170procentní nárůst případů podezření na nákazu cholerou. Zatímco v červnu bylo zaznamenáno takových případů 497, v srpnu jich podle Save the Children už bylo 1342. Údaje podle organizace korespondují s oficiální statistikou a poukazují na trend pozorovatelný v celém Jemenu, a to že se nákaza šíří.

Podezření na nákazu cholerou se v asi 30 procentech případů týkalo dětí mladších pěti let, uvedla WHO.

„Situace v Hudajdá se stala v důsledku konfliktu nesnesitelnou. Vidím sem přicházet čím dál víc dětí, u kterých je podezření na nákazu cholerou, “ uvedla Mariam Aldoganiová ze Save the Children. „Potkala jsem jednu matku dvou dětí, která trpí akutním průjmem, a řekla mi, že onemocněla celá její rodina, protože už nemají přístup k čisté vodě,“ doplnila.

Nárůst případů cholery následuje po červnové eskalaci bojů mezi šíitskými povstalci a provládními silami. Podle Save the Children v červenci byla při náletech poničena čistička vody v Hudajdá. Počet případů cholery se po tomto incidentu téměř zdvojnásobil, a to z 732 v červenci na 1342 v srpnu.

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala tisíce lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domovy. Podle OSN jde o největší humanitární katastrofu na světě.

Přístav Hudajdá je hlavní vstupní branou pro zásobování země, která je na pokraji hladomoru. Město je v rukou šíitských povstalců, známých jako Húsíové, už od roku 2014 a v současné době čelí ofenzivě provládních sil, zahájené 13. června.

Koalice ofenzivu dříve přerušila a doufala ve výsledky mírových rozhovorů, které se měly začátkem září konat pod záštitou OSN v Ženevě. Rozhovory ale skončily fiaskem. Zástupci povstalců na ně totiž nedorazili.

Ohodnoťte tento článek!