Přejít na obsah

Počet traumacenter klesne

zpět
3.12.2008

Traumatologická péče v České republice bude mít novou podobu, tvořit ji bude deset center, sedm z nich bude přijímat i dětské pacienty a tři budou popáleninová. Systém traumatologické péče bude postaven na výsledcíh odborného auditu, který představilo ministerstvo zdravotnictví...

Nyní je těchto zařízeních 14, podle ministerstva ale bojují s nedostatkem peněz, z čehož jim pomůže právě nové uspořádání. V Brně má být jedno traumacentrum, a to ve Fakultní nemocnici v Bohunicích. Peníze tak nepůjdou do brněnské Úrazové nemocnice, o jejíž zachování v síti žádají ministra hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) a primátor Brna Roman Onderka (ČSSD). Stát nebude přispívat ani na modernizace nynějších traumacenter ve Zlíně, v Pardubicích a v pražské nemocnici Na Bulovce. V Praze vzniknou dvě traumacentra ve Fakultní nemocnici Motol a v nemocnici na Vinohradech. Síť traumacenter doplní Ústřední vojenská nemocnice, která bude fungovat jako záložní středisko. Další traumacentra vzniknou v Plzni, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Ostravě a Olomouci. Cílem změny je nákladnou péči koncentrovat na menší počet pracovišť, racionalizovat ji a zefektivnit. Do vybraných traumacenter hodlá ministerstvo investovat značnou část peněz. „Traumacentra budou dále modernizována, zajistili jsme za tím účelem 1,2 miliardy korun z evropských fondů. Poprvé v českém zdravotnictví se bude investovat systémově, tedy do všech center stejně a všude tak bude garantována stejná kvalita špičkové péče,“ uvedl první náměstek ministra Marek Šnajdr. „Ministerstvo bude kvalitu přísně hlídat, nebude-li zdravotnické zařízení splňovat schválené podmínky, může mu být statut traumacentra dočasně pozastaven do odstranění závad, nebo dokonce odejmout,“ upozornil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Podle něj je důležité tuto změnu provést, protože dosud končilo jen 45 procent potřebných případů na traumacentrech.

Onderka: Úrazovou nemocnici chceme i bez statutu traumacentra

Nový systém traumatologické péče se nelíbí brněnskému primátorovi Romanovi Oderkovi . Podle něj je toto řešení nezodpovědné vůči pacientům. Primátor se ale neobává, že by odnětí statutu traumacentra odebralo Úrazové nemocnici na prestiži. Záchranáři podle něj budou stejně dál do Úrazové nemocnice vozit pacienty s rozsáhlými vážnými zraněními, jako je dosud vozili i do Brna-Bohunic, byť tamní nemocnice dosud statut traumacentra neměla. Další jednání o možné změně nepřichází podle ministerstva zdravotnictví v úvahu. „Není už o čem jednat, je to výsledek odborného auditu, ministr nemůže přehlédnout to, že úrazovka nesplňuje několik kritérií,“ uvedl pro Zdraví.Euro.cz mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Nové traumacentrum v Bohunicích se otvírá již ve čtvrtek a podle ministra by bylo nehorázné dávat další peníze daňových poplatníků do rekonstrukce Úrazové nemocnice v Brně.

Proti uspořádání vystoupil i Zlín

Podoba této náročné péče vyvolala ostré reakce i na Zlínsku. „Nezařazení našeho traumacentra do sítě traumatologických center v ČR je chyba, která vznikla nedostatečným komunikováním problematiky jeho provozování,“ poznamenal nový ředitel krajské nemocnice ve Zlíně Petr Pšikal pro ČTK. Podle něho současné vedení zařízení prověří všechny okolnosti, které k tomuto výsledku vedly a také se bude snažit o změnu. V případě, že stanovisko ministerstva bude negativní, nezbude podle kraje nic jiného, než do traumacentra investovat své peníze.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Počet traumacenter klesne

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Počet traumacenter klesne

Komentáře

dalších 37 komentářů
VK Re:proč tolik povyku? -2-  | 4. 12. 2008 22:58

To by zcela jistě platilo, kdyby chtěl Julínek ÚN vzít a celou včetně veškerých kapacit (zejména 6 operačních sálů) a celého personálu přestěhovat do Bohunic. Nakonec - z pohledu dostupnosti cévní chirurgie a neurochirurgie - by to logiku mělo. Ale Julínek chce přestěhovat jen malou část Úrazovky (pár lůžek, jeden jediný sál vzniklý ve FNB navíc, slabá třetina personálu), zbtyek jednoduše zrušit bez náhrady. Tedy lékaře, sestry a pacienty vyházet na dlažbu - když v Brně není v ostatních špitálech volná kapacita, kde se o "osiřelé" pacienty postarat a kde vyhozen personál zaměstnat. Alfa a omega sprostoty Julínkových snah o "stěhování" ÚN je právě to zrušení bez náhrady - plně vytížené nemocnice.

lékař5 Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Váš odhad je špatný  | 4. 12. 2008 20:15

bodujete ! :-)

lékař5 Re:Re:proč tolik povyku? -2-  | 4. 12. 2008 14:38

V případě organizace traumatologické sítě nejde o státní zakázky, je to jedna státní zakázka. A ta je věcně příslušná ministerstvu zdravotnictví. Co se londýnských traumatologických center ve středu této metropole týká, nemám povědomí. Ale vím, že ÚN nedisponuje ani kompletním zařízením pro zobrazovací metody, dále nemá např. ani neurochirurgii. Neurochirurg se jistě dá "nakoupit", ale nemá k dispozici moderní operační techniku. Ergo- když už se sanitka prokliká s pacientem přes Koliště a Ponávku nebo Sady Osvobození či jinou neprůjezdnou ulici, stejně s pacientem bude muset např. na MRI nebo k složitějším neurochirurgickým výkonům do FNB. Jsme v 21. století, možná londýňané také plánují jaké urbanisticky strategičtější místo najdou, aby v budoucnu mohli svoje ZZ rozvíjet s využitím moderních metod a technik.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné