Přejít na obsah

Počet zdravotních pojišťoven by se mohl snížit, soudí Sobotka

zpět
20.1.2017
Sloučení zdravotních pojištoven
zvětšitSloučení zdravotních pojištoven
Autor: CC0 Public Domain

Sloučení zdravotních pojištoven | Autor: CC0 Public Domain

 

Počet zdravotních pojišťoven by se mohl v budoucnu snížit, soudí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ve sněmovních interpelacích premiér zmínil možné sloučení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV). Podle ZPMV by to ale znamenalo zrušení pluralitního systému, protože pojišťovny mají dohromady zhruba 7,9 milionu pojištěnců.

„Myslím si, že by mohlo přispět k racionalitě systému, k efektivitě nákladů, pokud bychom pojišťovny, které mají vazbu na stát a na veřejný sektor, sloučili v příštích letech do jedné,“ řekl premiér na dotaz Aleny Nohavové (KSČM), zda by nestačila pojišťovna jedna.

Sobotka poznamenal, že o tématu sloučení se debatovalo už při sestavování nynějšího kabinetu, shoda ale nenastala. Pokládal by za rozumné, pokud by možnost zahájit diskusi o spojení VZP, VoZP a ZPMV existovala. K myšlence jedné pojišťovny se ale premiér postavil rezervovaně.

„Jsme si vědomi, že tato varianta se čas od času diskutuje. VZP ale není tím, kdo by měl a mohl rozhodovat o tom, jak bude vypadat systém zdravotního pojištění v ČR,“ řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý. „Je to ryze politické téma, nicméně pokud by taková situace nastala, jsme na převzetí pojišťoven připraveni,“ dodal.

„Pokud by došlo ke spojení VZP, ZPMV a VoZP, znamenalo by to zrušení pluralitního systému veřejného zdravotního pojištění,“ řekla mluvčí ZPMV Hana Kadečková. Pojišťovny by totiž po spojení zahrnovaly většinu trhu a měly zhruba 7,9 milionu pojištěnců.

Pacienti si nyní mohou vybrat v Česku ze sedmi pojišťoven. Kromě státem zřízené VZP působí na trhu dalších šest zaměstnaneckých pojišťoven, které se starají celkem asi o 43 procent pojištěnců.

Systémem veřejného zdravotního pojištění proteče ročně více než čtvrt miliardy korun. Letos se příjmy systému plánovaly zhruba na 261 miliard korun, v roce 2017 by to mělo být přes 274 miliard korun.


Komentovat článek: Počet zdravotních pojišťoven by se mohl snížit,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Počet zdravotních pojišťoven by se mohl snížit,…

Komentáře

dalších 9 komentářů
Adam Trafiky  | 4. 02. 2017 22:13

ZP jsou výhodné trafiky pro neúspěšné politiky a úředníky z ministerstev. Stačí s podívat na jejich vedení. A to jim přeně vyhovuje, mít co nejvíce zadních vrátech a teplých místeček pro své kamarády. Aby bylo s čím kšeftovat.

Eva snížit by mělo být základem hospodařením s veřejným majetkem a penězi.  | 22. 01. 2017 12:44

Ono taky konečně tu musí zasáhnou ruka i trh.Jistě každý by se nejraději schoval za nějakou trafiku,odbor či obor,atd.Ale tak by přece už neměl nikdo myslet nadto pojištěníje občanů a státu.Ve světě pokroku je potřeba mít základnu,systém propracovaný a k občanovi.Všechno musí ladit s dostupností ,taky s cílem zdraví všech.Byznys určitě do systému nepatří.Pomoc musí mít kvalitu slova pomoci.Jinak je potřeba jinak!.Zdraví si mnohdy nejde koupit,je to dar a štěstí jedinců.Byznys ,ale pokazil pohled,z lidí dělá otroky a zisk + pokrok slouží cizím neznámým společnostem k diktátu ,aby lidé sloužili k "pokusům",jedli pilulky na všechno ,aniž je zjištěno jaký rozvrat a dopad to udělá na celý metabolismus. Taky přetěžování mladých rodin,rodičů a v posloupnosti -si zaplatit existenci.Lidé vyčerpaní kdy na ně dopadá tíha drahoty na existenci ,děti ,rodiče -aby měli tu střechu a nemuseli ve 21 století mít dilema co zaplatit -kdy banka se neptá jen platit a platit a taky je sdírá za základní potřeby v 21 století.

103 Je to na Vás, premiére  | 21. 01. 2017 15:53

Přerozdělovny se pochopitelně nevyhnou ani zločinu, aby udržely své horentní a bezpracné prachy. Zrušení musí probíhat rychle, tvrdě a nekompromisně. Jako likvidace dealera drog, s kterým si ostatně nezadají. Premiér obdrží tisíce a tisíce hlasů zdravotníků a pacientů, pokud uspěje.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné