Přejít na obsah

Pochcípáme na ulicích, znělo Zlínem. Nevraživost vůči Hegerovi sílí

zpět
15.11.2011
V Pardubicích proběhl první ze série happeningů Z3
zvětšitV Pardubicích proběhl první ze série happeningů Z3
Autor: Z3

V Pardubicích proběhl první ze série happeningů Z3 | Autor: Z3

 

Probudit vládu ke splnění slibů chtěli odboráři v pondělí v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. A když se má někdo probrat, pak je potřeba budík. Rozdali jich mezi účastníky happeningu desítky. „Nastavíme si budíky na 12:05 a přesně pět minut po dvanácté začneme všichni zvonit," rozdával úkoly před zahájením akce František Dufka, místopředseda Krajské rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče pro Zlínský kraj.

„Věřím, že tohle setkání bude mít význam. Lidi si uvědomí, že situace je kritická a musí se řešit,“ dodal pro ParlamentníListy.cz. „Nemůžu to nastavit přesně, kolik je hodin?“ bojovali nejdřív účastníci happeningu s plastovými budíky. A tak někteří zvonili ještě dřív, než přišel jejich správný čas.

I když na happeningu vládla dobrá nálada, požadavky odborářů jsou nesmlouvavé. Trvají na naplnění Memoranda a příslibu ministra zdravotnictví Leoše Hegera zvýšit platy a mzdy od 1. ledna 2012 o deset procent.

Dodržet příslib se mu totiž moc nechce a to se odborářům vůbec nelíbí. Proto celorepublikově odstartovali kampaň Zůstáváme, splňte sliby!

SLEDOVALI jsme téma: EXODUS lékařů

„Je velmi smutné, že ministr zdravotnictví hazarduje s personálem v nemocnicích. Odborový svaz je nositelem několika mezinárodních projektů. Je projevem schizofrenie, že rakouské nebo německé nemocnice jsou plné zdravotnického personálu. Vláda je strašně hloupá, že nechá ty nejlepší odborníky hned odejít do zahraničí,“ promlouval do megafonu Ladislav Kucharský, místopředseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky.

Nešlo o demonstraci, počet účastníků akce byl minimální

„Pro zaměstnance zlínských nemocnic je nejvyšší hodnotou člověk. Všichni máme společný cíl: spokojený a kvalitně ošetřený pacient,“ píší ve svém prohlášení účastníci happeningu ve Zlíně, dokument chtějí doručit vládě.

Související: Zlé vyhlídky vlády: Když neumře, budou ji týrat odbory

„Nejde o demonstraci, sešli jsme se tu jen v malém počtu, abychom neohrozili chod nemocnice. Stojíme tu jen jako zástupci zaměstnanců. V žádném případě nechceme pacientům ještě víc ztěžovat jejich situaci. Naše akce je jen symbolická a nezasahuje do péče,“ ubezpečila Dagmar Žitníková, předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky. „Samozřejmě bychom mohli udělat masovou akci, ale museli bychom zastavit lékařskou péči a to jsme nechtěli,“ dodala jednoznačně.

Doktoři protestovali místo oběda, někteří o akci ani nevěděli

Happeningu ve Zlíně se účastnilo asi čtyřicet zdravotníků. Někteří litovali, že neměli čas přijít. „Dozvěděla jsem se to před hodinou v rozhlase, že se něco takového koná. Kdybych měla čas, tak bych akci podpořila. S výši platu spokojená nejsem, mám dvanáct tisíc korun měsíčně čistého,“ říká třicetiletá Katka, sestřička na zlínské rehabilitaci. Pracuje tu pět let, o odchodu kvůli nízkému platu zatím neuvažovala. „Mám tu dobrou šéfovou a primáře, navíc mě tahle práce baví. To je důvod, proč jsem stále tady. Asi bych v soukromé praxi dostala o nějakou tisícovku navíc, ale rozhodně ne o moc,“ dodala.

Skupina protestujících odborářů vyvolávala mezi lidmi smíšené pocity. „Jistě, mělo by se jim přidat a nejen jim. Kdyby se nerozkrádaly miliardy ve státě, tak by bylo i na zaplacení doktorů, za chvíli budeme chcípat na ulicích,“ rozčiloval se devětašedesátiletý Pavel Staněk. Někteří kolemjdoucí lékařům ale pěsti nedrží.

„Ještě se sejdou u Baťova památníku. Baťa se musí obracet v hrobě,“ reagovala naštvaně Zdenka ze Zlína, které celý protest připadal směšný.

30 Kč místo pozdravu

„Já dělám u soukromníků, platím daně, zdravotní, sociální. Doktor, ještě než promluví, chce po mně třicet korun,“ dodala. Stejný názor uvedla pro ParlamentniListy.cz dvaapadesátiletá Eva ze Zlína, sama pracuje v dělnické profesi ve strojírenství.

„Doktoři chtějí žít na úrovni vlastně na náš úkor. Obyčejní lidé žijí čím dál tím hůř a to je všem jedno. Samozřejmě, že vina doktorů to není, ryba smrdí od hlavy. Vláda je taková, že nás svými nesmyslnými rozhodnutími stahuje dolů úplně všechny,“ uzavřela.


Komentovat článek: Pochcípáme na ulicích, znělo Zlínem.…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pochcípáme na ulicích, znělo Zlínem.…

Komentáře

dalších 5 komentářů
David *  | 15. 11. 2011 11:52

Doktoři chtějí žít na úrovni vlastně na náš úkor. Tak tahle věta paní Evy mě fakt dostala. Mám výrazný pocit, že je to spíš naopak....

troublemaker Vědí že špatně vyjednali!!!  | 15. 11. 2011 10:45

, Co jiného jste čekali od TOP 09, které velí bývalý člen KDU ČSL, pan Kalousek. Není to jeho první ani poslední podraz. Je jen zajímavé, že mu to lidi stále žerou

pozorovatel Vědí že špatně vyjednali!!!  | 15. 11. 2011 10:42

Ano, Engel si neuvědomil, že má proti sobě mazané všehoschopné profíky. Nějak tak počítal s normální lidskou slušností. Pro příště je to velké ponaučení, také by mě nenapadlo že musím být ostražitý na každé slovíčko a slovní chyták při podpisu smlouvy s představitelem vlády, nečekal bych tam, že bude snaha mě oblafnout stejně jako u lichvářské smlouvy. Nevšiml si toho nikdo, ani novináři, ani komoroví právníci, všichni tak nějak počítali s datem 1.1.2012. Bylo to o důvěře, příště už nebude.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné