Pochodu proti rakovině prsu se zúčastnilo méně lidí než loni

Prahou dnes už posedmnácté prošel takzvaný růžový pochod na podporu boje proti rakovině prsu. Zúčastnilo se ho asi 22.000 lidí, řekl zástupce pořadatelů Michal Čech.

Původní předběžné odhady pořadatelů hovořily o zhruba 30.000 lidech. Loni se zúčastnilo o 6000 lidí více. Na projekty podporující boj proti rakovině prsu se letos vybralo 7,9 milionu korun. Ze Staroměstského náměstí průvod po hodině a půl došel na ostrov Štvanice. Do akce se jako každý rok zapojila řada známých osobností.

Letos se pochodu zúčastnili mimo jiné herečka a zpěvačka Hana Holišová, moderátorka a modelka Gabriela Lašková nebo zpěvák Václav Noid Bárta. „Jako muž mám samozřejmě rád ženská prsa. Ale hlavně si myslím, že my, jako umělci, máme tím, že jsme vidět v médiích, povinnost o tomhle problému informovat. A ten problém opravdu je a každá žena by se měla o svoje prsa starat. Proto jsme tady a takto veřejně to podporujeme,“ řekl Noid Bárta. V průvodu byl letos poprvé a chtěl by, aby se z toho i pro něj stala tradice.

Organizátoři původně odhadovali, že by letos mohlo přijít až 30.000 lidí, nakonec jich ale bylo méně. Loňský rekord, kdy v průvodu šlo 28.300 lidí, tak nebyl překonán. Na projekty podporující boj proti rakovině prsu vybrali v loňském roce 9,4 milionu korun, tedy o 1,5 milionu korun víc než letos. Od prvního pochodu organizátoři na tyto účely věnovali zhruba 130 milionů korun.

Symbolem pochodu byla i letos trička, která sloužila zároveň jako vstupenka na akci. Jejich zakoupením lidé přispěli na prevenci, projekty pro pacienty a vyhodnocování screeningových dat. Ženy si mohly zakoupit dlouhé růžové tričko, ty odvážnější si ho pak oblékly jako minišaty. Pro muže byla určena šedá trička s růžovým prošitím na zádech. V prodeji bylo i dětské tričko v šedo-mentolové barvě a růžovým proužkem na zádech.

Pochod, který má upozornit na rizika choroby a přimět ženy zajít na vyšetření, doprovázelo bubnování skupiny Campana Batucada. Ze Staroměstského náměstí vedl Kaprovou ulicí přes Mánesův most na druhý břeh Vltavy a skončil na Štvanici. Celá trasa pochodu se zaplavila růžovými balonky, které pořadatelé rozdávali. Růžovou stuhu měli i policejní koně, kteří průvod doprovázeli.

Lidé si pochvalovali pěkné slunečné počasí a příjemné teploty kolem 23 stupňů Celsia. V průvodu se již tradičně objevili i stálice Avon pochodu jako třeba Monika Absolonová, Roman Vojtek či Iva Pazderková. Organizátoři připravili na Štvanici hudební program až do večera s koncerty Michala Hrůzy s kapelou Hrůzy a skupin Sto zvířat, Peter Bič Project, Sebastian, Campana Batucada nebo Mirai.

Podle organizátorů onemocní rakovinou prsu každá osmá žena. V Česku jich žije asi 50.000. Každý rok lékaři v ČR odhalí nádor prsu asi 6000 ženám a 1600 pacientek zemře. Toto onemocnění je nejčastější příčinou úmrtí žen ve věku mezi 20 a 54 lety, ačkoli je poměrně snadno léčitelné, pokud je nádor odhalen včas.

Ohodnoťte tento článek!