Přejít na obsah

Počty pneumokokových infekcí stouply, proočkovanost dětí klesla

zpět
19.6.2014
lékař, praktik, pediatr, očkování
zvětšitlékař, praktik, pediatr, očkováníZdroj: Shutterstock

lékař, praktik, pediatr, očkování | Zdroj: Shutterstock

 

V Česku se loni podle dat Státního zdravotního ústavu léčilo s invazivním pneumokokovým onemocněním 424 lidí, z nich 69 zemřelo. Je to nejvíc za poslední tři roky. Ohroženy jsou hlavně děti do pěti let, loni jich onemocnělo 28, oproti předchozímu roku téměř dvojnásobek.

Podle Zdeňky Jágrové z pražské hygienické stanice k tomu přispěl pokles proočkovanosti, například v Praze se snížila u dětí pod 50 procent. Už déle než čtyři roky přitom mohou rodiče dát očkovat dítě na účet zdravotní pojišťovny.

„Údaje o proočkovanosti proti pneumokokovým infekcím v hlavním městě přinášely donedávna skvělé výsledky. S růstem počtu očkovaných dětí klesal výskyt nebezpečné bakterie v této věkové skupině. Situace se změnila, přibývá rodičů, kteří očkování odmítají,“ řekla Jágrová novinářům.

Vedle nejmenších dětí jsou podle ní ohroženi i senioři. Zatímco však u nich se přínos očkování podceňuje už tradičně, v případě dětí jde podle Jágrové o nový znepokojivý trend.

Pneumokok způsobuje záněty středouší, nosních dutin, plic či mozkových blan a u řady pacientů zanechá následky, jako jsou neurologické poruchy, epilepsie či vážná porucha sluchu. Na vývoji vakcíny se podíleli i čeští vědci, testovali ji čtyři roky a poskytli důležitá data potvrzující vysokou účinnost, díky nimž mohla být v roce 2009 uvedena na český trh.

Lékařka Lenka Petroušová z Fakultní nemocnice Ostrava připomněla, že ve srovnání s předchozími lety narůstají počty pacientů s invazivní pneumokokovou infekcí také mezi seniory. Loni onemocnělo 180 lidí starších 65 let, z nich 40 zemřelo. Očkování je přitom již běžně dostupné i pro ně.

Statistici evidují nárůst zejména nebezpečného sérotypu 19A, loni se jím nakazilo 27 lidí, z nich čtyři děti do 11 měsíců věku. Rok předtím to bylo 11 onemocnění, u nejmenších dětí žádné. Proti tomuto sérotypu chrání vakcína.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý ČTK řekl, že za poslední tři měsíce loňska přispěli na očkování proti pneumokoku částkou 1,1 milionu korun 1613 klientům, kteří na úhradu neměli nárok ze zákona. Také letos mohou čerpat příspěvek na toto očkování až do výše 500 korun, a to po celý rok.

Pneumokoky má v nosohltanu většina zdravých lidí. Při oslabení organismu se šíří do celého dýchacího traktu a vyvolávají závažná onemocnění.


Komentovat článek: Počty pneumokokových infekcí stouply,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné