Poděbrady obnoví Eliščin pramen na kolonádě

léčebné lázně v ČR

Poděbrady po více než 40 letech obnoví Eliščin pramen s minerální vodou Poděbradka v secesním altánu na kolonádě. Pramen bude slavnostně obnoven u příležitosti zahájení lázeňské sezony na začátku května. ČTK to řekl starosta Poděbrad Ladislav Langr (Volba pro Poděbrady).

Eliščin pramen u hudebního pavilonu na poděbradské kolonádě byl utěsněn v 70. letech a zůstal po něm pouze secesní altán. Město před několika lety navrtalo nový vrt, který slouží lázeňským účelům jako záložní. Eliščin pramen bude napojen na tento nový vrt, zatímco většina pramenů v Poděbradech je napojena na jeden centrální zdroj. „Tento pramen bude napojen přímo na vrt, který je v hloubce pod tím pramenem, to znamená, že to bude jiná, čerstvější minerální voda, než která je ve většině běžně přístupných pítek,“ řekl ČTK Langr. Město za propojení pramene s novým vrtem zaplatí necelý milion korun.

Obyvatelé Poděbrad nebo lázenští hosté si mohou v neděli 2. března v Polabském muzeu v Poděbradech prohlédnout Národní kulturní památku, smlouvu krále Jiřího s Francií. Mimořádná jednodenní výstava vzácné listiny bude součástí třídenních oslav konaných v Poděbradech u příležitosti 550. výročí mírové mise Jiřího z Poděbrad. Přátelská a spojenecká smlouva byla uzavřena na pozadí mírové mise mezi Českým a Francouzským královstvím a mezi českým a francouzským králem v Dieppe 18. července 1464. V následujících dvou dnech bude v poděbradském muzeu vystavena věrohodná faksimile listiny.

Ohodnoťte tento článek!