Přejít na obsah

Podepsáno. V nemocnicích zanikne 563 lůžek

zpět
1.7.2011
FN Brno
zvětšitFN BrnoZdroj: www.fnbrno.cz

FN Brno | Zdroj: www.fnbrno.cz

 

V jihomoravských nemocnicích zanikne do konce roku osm procent lůžek akutní péče. Nejvíce ve Fakultní nemocnici Brno.

Jako první z republiky podepsali včera představitelé Jihomoravského kraje memorandum s ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnami o rušení lůžek akutní péče v regionu.

Z 6865 jich do konce roku ubude osm procent. Podle odhadů kraje to má ročně přinést úspory kolem sta milionů korun. O nejvíce lůžek přijde Fakultní nemocnice Brno, kde jich zanikne sto deset.

Vzhledem k velikosti ale nemocnice přijde jen o necelého pět a půl procenta lůžek, zatímco třeba pro Nemocnici Kyjov na Hodonínsku znamená zrušení dvaapadesáti míst více než desetiprocentní úbytek. „I tak je ale možné péči zajistit,“ ujistil ředitel kyjovské nemocnice Josef Pejchl.

Ruší se totiž lůžka, která nemocnice ministerstvu zdravotnictví a pojišťovnám samy nabídly. „S výsledky jednání mezi ministerstvem zdravotnictví, nemocnicemi a pojišťovnami souhlasíme,“ podotkl i ředitel Fakultní nemocnice BrnoRomanKraus.

Kraj slibuje, že kvalita ani dostupnost zdravotní péče se navzdory úbytku lůžek nezmění. „Rozhodně se nebudou rušit žádné nemocnice, pouze dojde k určité specializaci péče. A peníze, které ušetříme, nechají zdravotní pojišťovny nemocnicím v kraji,“ slíbil hejtman Michal Hašek.

Specializace se projeví tak, že si nemocnice mezi sebou přesněji rozdělí péči o pacienty s různými druhy onemocnění. Podle dohody se tak například na intenzivní péči v oblasti pediatrie zaměří především Fakultní nemocnice Brno.

Naopak třeba gynekologicko-porodnická péče bude zachovaná hned v osmi zdravotnických zařízeních. Lidé se podle vedení Jihomoravského kraje nemusí bát ani toho, že počet lůžek klesne na minimální únosnou mez. „Počítali jsme s patnáctiprocentní rezervou, ve všech nemocnicích tak zůstane potřebný počet volných míst,“ uvedl hejtman.

Celkem šesti zdravotnických zařízení v kraji se domluvené změny nedotknou vůbec. Tři z nich o žádná lůžka akutní péče nepřijdou a ve stejném počtu dalších ani žádná nejsou, protože nemocnice poskytují jen následnou péči.

Jednání o úsporách a změnách ve zdravotnictví rušením lůžek nekončí. Do konce roku se kraj zavázal projednat další kolo změn. „Bude zahrnovat hlavně strukturu odborností v jednotlivých lůžkových zdravotnických zařízeních,“ píše se v memorandu.

Celé znění memoranda najdete ZDE.


Komentovat článek: Podepsáno. V nemocnicích zanikne 563 lůžek

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Podepsáno. V nemocnicích zanikne 563 lůžek

Komentáře

1 komentář
GB next step  | 1. 07. 2011 15:36

Samotným zrušením jednotlivých lůžek se neušetří nic. Pokud nebude následovat snížení počtu personálu a to především SZP. Lékařů se to moc nedotkne. Jejich počet se moc měnit nemůže vzhledem k nutnosti zajištění UPS. Takže se propustí nejaká ta sestra či sanitářka. Sníží li se počet pacientů z 20 na 15, jiste nejaky chytry manager vymyslí že vlastně na to stačí méně zdrav personálu.Kvalita pujde do kytek. Tož máme co si zasloužíme, a hlavne se chovejme uctivě.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné