Podezřelé nákupy v Královéhradeckém kraji, ODS má další problém

Protikorupční policie předala případ bývalého prvního náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje Rostislava Všetečky (ODS) státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby. Vyšetřování případu, který se týká nákupu rentgenů pro nemocnice hradeckého kraje, protikorupční policie podle jejího mluvčího Jaroslava Ibeheje ukončila. Všetečka ve vyjádření pro ČTK jakoukoliv vinu odmítl.

„Můj advokát v minulých dnech navrhl zastavení trestního stíhání, neboť údajný trestný čin ani úmysl nebyl vyšetřováním prokázán,“ řekl ČTK Všetečka. Vyšetřování podle něj žádnou škodu neprokázalo. Projekt dodávek rentgenů Všetečka považuje za úspěšný a slouží podle něj tak, jak bylo zamýšleno. „Realizovaná část projektu digitalizace rentgenů bez problémů čtyři roky funguje a jsou s ní spokojeni nemocnice, lékaři i pacienti,“ řekl.

Policie podle informací serveru Aktuálně.cz Všetečku stíhala kvůli porušování povinností při správě cizího majetku, za což by mu hrozilo až osm let vězení. Státní zastupitelství v Hradci Králové údajně s nejvyšší pravděpodobností předá obžalobu soudu. „Zrovna mám na stole návrh od policie na podání obžaloby,“ řekl státní zástupce Jiří Chaloupka, který má případ na starosti. Dodal, že obsáhlý spis by mohl prostudovat asi do měsíce.

Stíhání bývalého náměstka, který do roku 2008 řídil krajské zdravotnictví, údajně souvisí s nákupem rentgenu pro krajské nemocnice. Stále zatím není jasné, jaké škody se měl dopustit a čím. Policie dříve potvrdila, že stíhání souvisí s podezřelými nákupy Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje. Vyšetřování policie údajně zahájila na základě trestního oznámení poslance Věcí veřejných Jiřího Štětiny.

Všetečka v roce 2008 těsně před svým odchodem z funkce podepsal jako předseda představenstva zdravotnického holdingu smlouvu s firmou Puro-Klima na dodávku rentgenové techniky za 118 milionů korun. Rentgenové systémy pak dostaly nemocnice v Trutnově, Náchodě, ve Dvoře Králové a v Jičíně. Zakázka měla mít další etapy, ale nové vedení kraje v čele s ČSSD v ní už nepokračovalo a snažilo se z ní vyvázat.

Všetečka byl už v minulosti stíhán v případu údajně předraženého nákupu nábytku do budovy krajského úřadu. Spolu s ním byli stíháni ještě další čtyři tehdejší radní kraje a někdejší úřednice kraje. Mezi podezřelými byl i bývalý hejtman Pavel Bradík (ODS). Okresní státní zastupitelství v Hradci Králové na jaře 2010 stíhání všech šesti podezřelých zastavilo.

Z bývalého vedení kraje policie na začátku letošního roku opět obvinila exhejtmana Bradíka (ODS), tentokrát z pletich při veřejné soutěži v souvislosti s výběrovým řízením v krajském projektu na zpracování odpadu z těžby dřeva. Kromě Bradíka policie obvinila i bývalého radního kraje pro zemědělství Jiřího Vamberu (ODS) a dva úředníky kraje. Bradík jakoukoli vinu v celé věci odmítá. Vinu popírají i zbývající tři obvinění. Obviněným v případě odsouzení hrozí až osm let vězení.

Ohodnoťte tento článek!