Podiatrie není Čechům moc známá, lékaři se nyní v oboru školí

Ilustrační foto; studium, vzdělávání, stetoskop

Podiatrie jako lékařský obor pečující o nohu není Čechům moc známá a také podiatrů je v Česku málo. Donedávna byly v zemi jen čtyři podiatrické ambulance. V těchto dnech završilo certifikovaný kurz 22 lékařů podiatrů a cílem je proškolit jich tolik, aby v Česku byla minimálně stovka podiatrických center a péče byla dostupná ve všech regionech, řekla ČTK předsedkyně České podiatrické společnosti a bývalá ministryně zdravotnictví za ČSSD Marie Součková.

„Pro pacienty to znamená, že budou mít možnost daleko lépe ve svém okolí, kde bude školený podiatr působit, získat přesnější diagnostiku svých problémů s nohou, se kterými mohou souviset například i bolesti hlavy či bederní páteře,“ vysvětlila.

Podiatrie pomůže pacientům, u nichž rentgen neukázal žádné změny na páteři, které by mohly být zdrojem bolestí, a normální nálezy mají i z hlediska funkce nohy. „Ale spadlá klenba na jedné straně může vést k poruchám statiky a zatěžování celého pohybového aparátu,“ řekla lékařka.

Podiatrická péče může podle Součkové přispět k tomu, že pacient nemusí podstoupit operaci, nebo se operace oddálí. Podiatři využívají možností konzervativní léčby, jako je přesné vyšetření s uvolněním nohy, použití korektorů či stélka, která s botou a nohou vytváří biomechanický celek.

V podiatrickém centru by podle plánů odborné společnosti měl být vedle podiatra také fyzioterapeut, protetik a erudovaný pedikér, který by řešil například zarůstající nehty, otlaky a kuří oka. Pedikérskou péči zdravotní pojišťovny nehradí, péče podiatra je hrazena za pomoci kódů pro ortopedickou protetiku. „A právě těchto 22 proškolených lékařů získalo možnost vykazovat pojišťovně tzv. kód pedobarografie, což je vyšetření plosky chodidla na speciálním přístroji,“ upřesnila Součková.

Na podiatrii se specializují ortopedi, chirurgové, neurologové a rehabilitační lékaři. „Prorazili jsme myšlenku, že ten, kdo předepisuje poukaz na pomůcku, by měl projít certifikovaným kurzem. Do budoucna by společnost chtěla prosadit vznik samostatného oboru,“ dodala Součková.

Podiatrie má v USA či Británii více než stoletou tradici. V Česku vznikla odborná společnost v roce 2001 a deset let na to byla přijata za člena Světové podiatrické společnosti (FIP). Její prezident Matthew Garoufalis se zúčastní 14. sjezdu České podiatrické společnosti, který se koná do soboty v pražském hotelu Olšanka.

Ohodnoťte tento článek!