Podivný tendr v Motole

Titulní obrázek

Motolská nemocnice chce koupit nové CT, diagnostický přístroj na odhalování rakoviny. Na něj vypsala jedna z největších tuzemských nemocnic výběrové řízení. Věc má ale háček: tendr je jako šitý na míru jedné jediné firmě – společnosti Siemens. Její CT je přitom skoro o polovinu dražší, než u srovnatelné konkurence…

Praha –

Motol vypsal výběrové řízení na nové CT letos před prázdninami. Zařízení sice vyrábí více firem, nemocnice si ale vymínila, že musí mít dva zdroje záření. A to vyrábí pouze Siemens. Takové zařízení je přitom zhruba o 15 milionů dražší, než konkurenční stroje, které lze pořídit za necelých 40 milionů korun.

Mluvčí Siemensu Petr Sedláček připouští, že uvedené parametry splňuje pouze jejich přístroj. “ Ale je to tím, že v tomto oboru jsme napřed před konkurencí,“ říká. Přednosta kliniky zobrazovacích metod v motolské nemocnici Jiří Neuwirth se o zakázce, v níž je vítěz předem znám, odmítá bavit. Odkazuje na mluvčí nemocnice Evu Jurinovou. I ta však odmítla odpovědět. “ Zadavatel dodržel zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace,“ sdělila pouze. Lékaři z Motola přitom tvrdí, že tak drahý stroj nepotřebují. I odborníci nad tendrem kroutí hlavou. Například podle primáře radiodiagnostického oddělení olomoucké vojenské nemocnice Josefa Novotného Siemens pouze dvěma zdroji dohání to, že není schopen vyrobit přístroj, který by uměl to samé, co jeho konkurence s jedním zdrojem.

MAREK POKORNÝ, Regionální deníky

Podivný tendr v Motole
Ohodnoťte tento článek!