Přejít na obsah

Podivný tendr v Motole

zpět
27.9.2006

Motolská nemocnice chce koupit nové CT, diagnostický přístroj na odhalování rakoviny. Na něj vypsala jedna z největších tuzemských nemocnic výběrové řízení. Věc má ale háček: tendr je jako šitý na míru jedné jediné firmě - společnosti Siemens. Její CT je přitom skoro o polovinu dražší, než u srovnatelné konkurence...

Praha -

Motol vypsal výběrové řízení na nové CT letos před prázdninami. Zařízení sice vyrábí více firem, nemocnice si ale vymínila, že musí mít dva zdroje záření. A to vyrábí pouze Siemens. Takové zařízení je přitom zhruba o 15 milionů dražší, než konkurenční stroje, které lze pořídit za necelých 40 milionů korun.

Mluvčí Siemensu Petr Sedláček připouští, že uvedené parametry splňuje pouze jejich přístroj. “ Ale je to tím, že v tomto oboru jsme napřed před konkurencí,“ říká. Přednosta kliniky zobrazovacích metod v motolské nemocnici Jiří Neuwirth se o zakázce, v níž je vítěz předem znám, odmítá bavit. Odkazuje na mluvčí nemocnice Evu Jurinovou. I ta však odmítla odpovědět. “ Zadavatel dodržel zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace,“ sdělila pouze. Lékaři z Motola přitom tvrdí, že tak drahý stroj nepotřebují. I odborníci nad tendrem kroutí hlavou. Například podle primáře radiodiagnostického oddělení olomoucké vojenské nemocnice Josefa Novotného Siemens pouze dvěma zdroji dohání to, že není schopen vyrobit přístroj, který by uměl to samé, co jeho konkurence s jedním zdrojem.

MAREK POKORNÝ, Regionální deníky


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deníky

Komentovat článek: Podivný tendr v Motole

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Podivný tendr v Motole

Komentáře

další 2 komentáře
Ján Gašpar Tendr je zásobní zařízení  | 27. 09. 2006 14:30

připojeno zezadu k lokomotivě

Zdeněk Dohnálek tzv.výběrové řízení  | 27. 09. 2006 13:10

Nemusí to být tak jak píši,ale silně to zavání tím,že si nějaký doktůrek/-ci/ namastí kapsičku.Přesvědcí vedení nemocnice,že tento přístroj je ten,který potřebují a pak už stačí,aby Siemens obdržel číslo účtu,popř.předal kufřík.No a za nějaký čas bude muset stát opět poslat do těchto socialistických nemocnic nějakou tu miliardu ze společného.Kdyby byla nemocnice soukromá,myslím,že by si sakra rozmysleli zda koupí přístroj ve srovnatelné kvalitě o půlku dráž.Tato praxe nákupů není nic nového pod sluncem.Děje se běžně.Akorát sem tam do toho rýpne nějaký novinář,který na probíhající nákup natrefí.Jeden ze sta.Jen tak dál pohrobci soudruhů.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné