Podle Kubinyiho bude nová koncepce v červenci

Koncepce zdravotnictví, tzv. nultá varianta určená k diskusi, spatří světlo světa v červenci. Ředitelům nemocnic to na setkání s nimi sdělil ministr zdravotnictví Josef Kubinyi. „Materiál dostanete k vyjádření. Víc zatím říci nemohu, protože sami na ministerstvu ještě o mnoha věcech diskutujeme,“ řekl ředitelům Kubinyi..

PRAHA –

Dodal, že po zapracování připomínek by rád koncepci předložil parlamentu v říjnu. Ministr diskutoval s řediteli nemocnic také o finanční situaci resortu a o tom, jak hradit zdravotní péči.

„Do zdravotnictví jde 180 miliard korun ročně a stále tento objem stoupá,“ řekl Kubinyi. Dodal, že seznam výkonů, podle kterého zdravotní pojišťovny platí za odvedenou péči, musí být přepracován, protože ceny byly špatně nastaveny.

„Měl by to být živý organismus, který bude neustále doplňován,“ řekl ministr s tím, že v koncepci už nebude také jasná linie placení za odvedenou práci.

Ministr je pro kombinaci platby nemocnicím částečně výkonovou, paušální a tzv. za diagnózu. Podle něho se musí také změnit pohled na přesčasovou práci.

Lékaři právě v pohotovostních službách si hodně přivydělávají. Do budoucna to chce ministr změnit, ale plat jim zachovat.

„Ve světě v určitém typu nemocnice pracuje v noci dvanáct až čtrnáct lékařů a ostatní čekají na telefonu. U nás ve stejném typu nemocnice je to sedmdesát až osmdesát lékařů. To není možné,“ řekl ministr.

Právo

foto: ČTK

Ohodnoťte tento článek!