Podle odborníků by mělo Česko zajistit více vakcín proti pandemii

Titulní obrázek

Česko minulý týden podepsalo smlouvu o objednávce milionu dávek vakcíny proti prasečí chřipce. Vakcíny vystačí pro půl milionu lidí, což je přinejmenším pětkrát méně, než se původně počítalo. Objednané vakcíny budou stát 220 milionů korun. V ČR bylo zatím potvrzeno 243 případů infekce…

Vláda by měla podle odborníků zajistit více vakcín a lepší ochranu obyvatel proti pandemii. Ve svých formulacích byli ale experti opatrní. Česko minulý týden podepsalo smlouvu o objednávce milionu dávek vakcíny proti prasečí chřipce.

Vakcíny vystačí pro půl milionu lidí, což je přinejmenším pětkrát méně, než se původně počítalo. Objednané vakcíny budou stát 220 milionů korun. V ČR bylo zatím potvrzeno 243 případů infekce.

O tom, že ČR nakoupí vakcíny jen pro pět procent obyvatel, rozhodla vláda podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta na základě závažnosti a průběhu onemocnění v ostatních zemích. Zatím průběh onemocnění v EU není závažný, je dobře léčitelný, většina se léčila doma. „Jenom třeba 20 procentům lidí v rámci Unie byla nasazena antivirotika,“ uvedl Vít. Jednání o dalších dodávkách podle něj budou záviset na tom, jak se bude epidemie dál vyvíjet.

Půlmilion vakcín nepovažuje za úplně dostatečné profesor Roman Prymula, předseda České vakcinologické společnosti. „Doufám, že budou probíhat ještě další jednání. Tohle je objem, který je podle mého názoru dostatečný pro zabezpečení kritické infrastruktury státu, ale ne obyvatelstva jako takového,“ řekl ČTK. Příští týden by měla zasednout komise, která bude určovat skupiny, kdo bude očkován, sdělil.

„Priorita je, aby byli zabezpečeni ti, kteří se budou starat o nemocné, tedy zdravotníci,“ řekl Vít. Očkovat by se měli také lidé ve funkcích zabezpečujících zásobování elektřinou, vodou nebo potravinami. Další vakcíny by měly být vyčleněny pro lidi trpící závažnými chronickými chorobami.

„Definice závažnosti je teď předmětem odborných diskuzí v rámci EU,“ uvedl. Kdo bude očkován, to by mělo být podle něj jasnější v druhé polovině září, až budou hotovy podrobnější plány.

Kromě očkování by k opatřením mělo patřit v případě nákazy omezení pohybu osob a provozu některých zařízení. „Když se toto nezajistí, chřipková vlna běží přirozeným způsobem a dá se těžko odhadnout, kolik obyvatel bude postiženo. Když je v té vlně postiženo třeba 50 procent populace, tak už je to strašné,“ řekl ČTK primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Václav Chmelík. Zpravidla polovina nemocných se podle něj nahromadí do jednoho až dvou týdnů epidemie. „To znamená, v té době ta společnost přestává fungovat. Zdravotnictví nestačí, školy se musejí zavřít,“ varoval.

Každá země se na pandemii připravuje různě. Například Rakousko má u nejmodernější výrobny očkovacích látek zajištěny vakcíny pro 100 procent obyvatel. Některé země měly v pandemickém plánu nižší čísla, pak přešly na vyšší, například Francie, uvedl.

ČTK

Podle odborníků by mělo Česko zajistit více vakcín proti pandemii
Ohodnoťte tento článek!