Přejít na obsah

Podle odborů a komory reformní zákony stav zdravotnictví nezlepší

zpět
8.9.2011
MUDr. Milan Kubek
zvětšitMUDr. Milan Kubek
Autor: Sestra

MUDr. Milan Kubek | Autor: Sestra

 

Reformní zdravotnické zákony, které dnes přijala sněmovna, podle zdravotnických odborů a lékařské komory postavení pacientů a situaci ve zdravotnictví nezlepší. ČTK to řekli představitelé odborů a komory. Míní, že normy se chystaly ve spěchu a řádně se o nich nediskutovalo.

„Nároky pacientů se spíš zhorší. Nepovede to ke zvýšení kvality, ale vyvolá to ve zdravotnictví spíš daleko větší chaos,“ řekla šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Podle ní nejsou zákony dopracovány a chystaly se ve spěchu. Situaci prý navíc komplikovala ještě řada pozměňovacích návrhů, s nimiž přišli poslanci. „Je to složitá matérie. Nevyznají se v ní pomalu ani právníci. Schvaluje se bez znalosti věci,“ řekla Žitníková.

Za „šité horkou jehlou“ označil schválené reformní normy i viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek. Také podle něj se v zákonech změny dělaly narychlo na poslední chvíli a pořádně se neprojednaly. Některá ustanovení považuje Mrozek za nejednoznačná, což by mohlo vést k soudním sporům. Těch se obává i Žitníková.

Sněmovna dnes schválila trojici reformních zákonů o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o záchranné službě. „Jde o zásadní a do značné míry revoluční změnu zdravotnického práva,“ řekl ČTK náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. Podle něj se nahrazuje zákon ze 60. let minulého století o péči o zdraví lidu.

Nová norma o zdravotních službách počítá podle ministerstva s posílením práv pacientů či se zavedením registrů. Podle odborářky by právě ony mohly „být v kolizi“ se zákonem na ochranu osobních údajů. Komora kritizuje přeregistrování zdravotnických zařízení. „Všechna zdravotnická zařízení se budou muset znovu registrovat. Je to byrokratický nátlak,“ řekl Mrozek. Podle Plíška se registrace ale zjednodušuje a nebude k ní potřeba tolik údajů.

Za bezkonfliktní považuje komora jen zákon o záchranné službě. V něm vidí nejmenší problém i odbory. Požadovaly ale, aby se v něm objevil sociální program pro záchranáře. Ustanovení o tom, že by měli dostávat odchodné, ale dnes z normy z technických důvodů vypadlo. Poslanci se zmínili o tom, že by úpravu mohl zapracovat Senát, který by pak zákon vrátil do dolní komory. Podle Plíška by se benefity pro záchranáře mohly objevit i v zákoníku práce.

Žitníková uvedla, že se odboráři snažili na tripartitě i s ministerstvem dohodnout na změnách některých částí zákonů, ale většinou neuspěli. Chystají se proto nyní oslovit senátory, aby normy upravili.


Komentovat článek: Podle odborů a komory reformní zákony stav…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Podle odborů a komory reformní zákony stav…

Komentáře

další 2 komentáře
Jiri Wicherek zákon o zdravotních službách  | 9. 09. 2011 19:18

Nase vina, nase chyba... Je zcela prirozene, ze kazdy zkousi, kam az muze dojit. My, lekari, jsme dopustili, ze stat dosel az jsem. Soudim, ze zkusi dojit jeste dal, jsem presvedcen, ze mu to projde....

mudr.petr.pachman zákon o zdravotních službách  | 8. 09. 2011 12:09

Dnes v Právu na str.2: praktický lékař bude muset zajistit o své registrované pacienty péči nepřetržitě, a to včetně prohlídek těl zesnulých. K TOMU BYCH DODAL,ŽE JSEM TO DĚLAL 10 LET,dostal jsem hypertensi III,měl jsem hypertensní krise/ tlak až 240/160/recidivující tachyfibrilace síní a souběžně zjištěna 3 aneurysmata mozku. Není v lidských silách pečovat o pacienty 24 hod.denně,nepohybovat se 365dní v roce mimo dosah ordinace,zveřejnit číslo mobilu pro všechny své pacienty,nechodit do lesa o veekendu na houby,kde není signál,dávat léky na zaléčení pacienta 24hod denně/nejsou otevřené lékárny,nesmíme mít výdejnu léků-SUKL je proti svými nařizeními jak zacházet s léky/originální obaly léků,neotevřené apod.Jak si výdejnu zřídit,vézt evidenci vydaných léků,za co léky nakupovat,jak účetně vykazovat,vybírat doplatky za léky u pacientů-nejsme lékárna!! Při neošetření pacienta např. ve 2 hod.v noci budeme trestně stíhání za porušení zákona?!!! 365 dní v roce si nedát pivo ani večer 2 dcl vína,kdykoliv musíme vyjet k pacientovi autem, apod,apod.Vše je velký nesmysl.Unavený lékař dělá chyby - viz studie na lékařích po nočních službách-dělali chyby odborné jako po požívání alkoholu-tedy unavený lékař je pro pacienta nebezpečný,může pochybit.- a opět máme na krku možnost trestního stíhání.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné