Přejít na obsah

Podle Ratha je za situaci s IZIP zodpovědný i Šnajdr

zpět
5.10.2011
marek šnajdr
zvětšitmarek šnajdrZdroj: www.mzcr.cz

marek šnajdr | Zdroj: www.mzcr.cz

 

Za nynější situaci okolo společnosti IZIP je zodpovědný nejen šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák, ale především předseda správní rady pojišťovny a poslanec ODS Marek Šnajdr, myslí si poslanec a stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath.

Řekl to novinářům v reakci na informace, že správní rada ani vedení VZP údajně nic nevěděli o tom, že europoslanci za ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký přenechali 49 procent firmy IZIP neznámé švýcarské společnosti eHI eHealth International. Šnajdr by měl být podle Ratha odvolán.

Europoslanci svým postupem fakticky znemožnili zastavení nefunkčního projektu elektronických zdravotních knížek ze strany VZP, která vlastní zbývajících 51 procent IZIP. Pojišťovna totiž uvažuje o tom, že projekt, který stál za deset let už miliardu korun, zruší. Nyní však k takovému kroku potřebuje souhlas neznámé švýcarské firmy, jinak může hrozit arbitráž. IZIP přitom stojí pojišťovnu nejméně dvacet milionů měsíčně.

„Je veřejným tajemstvím, že VZP řídí předseda správní rady. Navíc je ve stejné straně jak pánové Cabrnoch a Ouzký,“ poznamenal dnes Rath. Ředitel Horák podle něj neudělá žádné zásadní rozhodnutí bez vědomí někdejšího náměstka ministra zdravotnictví Šnajdra. Šnajdr přitom podle Ratha snahy o tunelování VZP prostřednictvím IZIP „pokryl“.

„Jde o klasický tunel. Máme něco, co nefunguje, neslouží ani pacientům, ani lékařům a VZP do toho investovala už více než miliardu,“ podotkl Rath. Poslanec a středočeský hejtman podotkl, že Šnajdr přitom pravděpodobně při tomto tunelování není „v pasivní roli užitečného idiota“. „Jak známe, jeho afinita k penězům je velmi silná. Všeobecně se mu v Poslanecké sněmovně říká 'Numismatik',“ řekl poslanec.

Rath připomněl, že ve správní radě VZP jsou zástupci ČSSD v menšině, přesto však vystupovali proti tomu, aby pojišťovna podíl v IZIP získala.

Firma eHI eHealth International, založená na konci srpna, podle Ratha sídlí v Curychu na stejné adrese jako některé další společnosti spojené s politiky ODS.

Rath dnes připomněl, že o IZIP chtěla ČSSD před několika týdny hovořit na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny.

Svazu Pacientů ČR upozornil, že pojištěncům veřejného zdravotního pojištění zákon neumožňuje, aby si zvolili své zástupce, kteří by kontrolovali, jak se zachází s pojistným, které mají zdravotní pojišťovny používat k solidárnímu hrazení zdravotní péče. „Sněmovna je tedy, i když nepřímo, odpovědná za to, že předsedou Správní rady VZP je poslanec Šnajdr a ten zřejmě ovládá ředitele VZP Horáka tím, že může navrhnout jeho odvolání,“ sdělil ČTK viceprezident Svazu pacientů ČR Josef Mrázek.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) dnes oznámil, že prostřednictvím členů správní rady vyzve vedení VZP, aby uskutečnilo audit vztahů a smluv mezi VZP a firmou IZIP.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Podle Ratha je za situaci s IZIP zodpovědný i…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Podle Ratha je za situaci s IZIP zodpovědný i…

Komentáře

další 3 komentáře
emigrant nechutné  | 5. 10. 2011 16:43

videt tuto kreaturu opet pres cely monitor, uz jednou byla redakce zadana, aby takove drasticke fotografie nepouzivala a je tu zas. Az bude cs koruna nahrazena cs tunelem, bude tato anomalie nejspis na nejake bankovce, ale ted tam dejte treba hadovku smrdutou, jen ne tohle..

lékař je nutné neustále opakovat  | 5. 10. 2011 10:58

1)Pojišťovny i bez IZIPU mají dostek informací elektronicky zpracovaných o preskripci a provedených vyšetřeních. Prakticky vůbec toho nevyužívají k zefektivnění poskytované péče. 2)IZIP je nebezpečný zmetek pro pacienta( nikomu život nezachrání, naopak může v důsledku zmatečných informací dojít k poškození pacienta, obrovské riziko zněužití osobních dat) 3)IZIP je nebezpečný zmetek pro lékaře( jen krůček k monopolizaci lékařské péče, neúplné zápisy snadné sousto pro právníky, jedním kliknutím krádež celého know-how a kartotéky, masáž a šikana lékařů všemi možnými způsoby, likvidace lékařů jednoltivců řetězci) 4)Co se týká ochrany dat, tak je více než výmluvné držení akcií neznámou švýcarskou učelově vzniklé firmou bez vědomí správní rady VZP. Zítra bude majitel akcií a dat třeba na Seychelách. 5/Jedná se o tunel za bílého dne a policie nekoná ....

Max správní rada  | 5. 10. 2011 10:58

Marek Šnajdr to mohl udělat i schválně, je také ve správní radě VoZP ČR, třeba je to spekulace, střed zájmu, kdo ví?????

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné