Přejít na obsah

Podpis smlouvy na vakcíny proti prasečí chřipce odložen

zpět
10.8.2009

Přestože včera měla být podepsána smlouva s dodavateli vakcín proti prasečí chřipce, nestalo se tak. Ministerstvo zdravotnictví to totiž nečekaně odložilo...

„Jde o velmi složitou mezinárodní smlouvu, a proto právníci dolaďují každý detail. Kdy bude smlouva podepsána, nedokážu přesně říci, ale mělo by to být během několika dní,“ řekl včera Právu mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Jde o pět miliónů vakcín pro 2,5 miliónu lidí, za něž stát zaplatí zhruba jednu miliardu korun. „Po uzavření kontraktu přijdou vakcíny do ČR nejdříve na přelomu listopadu a prosince, a pak by se začalo očkovat,“ uvedl Michael Vít, hlavní hygie -nik republiky.

Stát nekoupí vakcíny od firmy Baxter

Stát má vakcíny koupit od firem Novartis a GlaxoSmithKline. Nebude mezi nimi tedy společnost Baxter, která sice již vyrábí vakcínu proti prasečí chřipce na území ČR, ale ta ještě nebyla schválena evropskou lékovou autoritou.

Hygienici se obávají podzimu, kdy se mají setkat sezónní, prasečí a ptačí chřipka. Proto Vít nevylučuje, že se bude muset očkovat současně jak proti sezónní, tak proti prasečí chřipce.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková tento týden vyzvala veřejnost, aby se nechala očkovat proti sezónní chřipce, protože je určitý předpoklad, že pokud by pacient onemocněl prasečí chřipkou, byl by průběh nemoci lehčí.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Podpis smlouvy na vakcíny proti prasečí chřipce…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Podpis smlouvy na vakcíny proti prasečí chřipce…

Komentáře

dalších 6 komentářů
Re:Re:Ale chlapci pospec a jiri kkk  | 11. 08. 2009 12:08

Odpověď je jednoduchá. Legislativa to nedovoluje.

Dissenter Hype prasečí / ptačí / ... chřipky  | 10. 08. 2009 21:13

Jak pravil můj učitel na fakultě, kdyby se lidi (s prominutím) vysrali na očkování proti chřipce a místo toho raději dělali dlouhodobě něco pro zvýšení odolnosti nejen imunitního systému (nežrat, běhat, otužovat, nekouřit), ušetřili by peníze i životy.

pospec Re:Ale chlapci pospec a jiri kkk  | 10. 08. 2009 20:20

no právě, na nějaké skladování a obchodování s vakcínama se můžu vykašlat. Tak pro zasmání třeba nesmím mít v ordinaci kyslík /který mám/ protože nemám papír na obluhu vysokotlakých zařízení/dle školení bezpečnosti práce/. Nyní vakcíny mít v ordinaci nesmím- není to první pomoc. No a pro zasmání- v roce 1984 jsme vakcíny stříkali stříkačkama přímo do nosu- co vy na to ? Fakt to fungovalo. Tak proč by nemohl lékárník v lékárně kapat vakcínu pacientům do nosu ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné