Přejít na obsah

Podporu protestům zvažuje i Česká asociace sester

zpět
27.10.2011
Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA
zvětšitMgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA
Autor: Jan Merkl

Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA | Autor: Jan Merkl

 

K tlaku na ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) i celou vládu kvůli navýšení platů příští rok o deset procent se možná připojí většina sester v nemocnicích. Ultimátum daly v pondělí kabinetu tři odborářské organizace, ve kterých jsou lékaři, sestry i další zdravotníci. Připojení teď zvažuje také Česká asociace sester. Její šéfka Dana Jurásková to řekla ČTK. S ministrem podepsala obdobné memorandum pro sestry, jako šéf lékařských odborů pro lékaře.

„My akceptujeme aktivity, které teď odborové organizace směrují na ministerstvo a jsou cíleny na obě profesní skupiny, na lékaře i nelékaře, tedy i sestry. Na sněmu předsedkyň 11. listopadu v Poděbradech budeme další postup zvažovat,“ řekla Jurásková.

ČAS zatím nevstoupila do krizového štábu Z3, který odboráři ustavili. Neúčastnila se ani jarních lékařských protestů, podobně jako Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, který už do Z3 vstoupil. K výpovědím vyzvaly lékaře na konci loňského roku jen lékařské odbory, ostatní odborové organizace vyčkávaly, dávaly přednost vyjednávání.

ČAS podepsal na jaře s Hegerem memorandum, kterým podle Juráskové měla být řešena asymetrie v platech v českém zdravotnictví. „My máme zájem, aby nůžky mezi výší platů lékařů a nelékařů se nerozevíraly. Naším zájmem tedy bylo, pokud se budou zvedat platy zdravotníkům, aby se zvedly i sestrám,“ vysvětlila.

Ve dvojjediné roli prezidentky sesterské odborové organizace a ředitelky Všeobecné fakultní nemocnice musí Jurásková řešit i to, kde vezme na zvýšení platů peníze. Potvrdila, že na to, aby zvýšila platy bez jakýchkoli dodatečných zdrojů, nejsou peníze, v každém případě ale souhlasí s tím, že zdravotníkům je nutno platy navýšit, a zvýšit je chce.

Jako ředitelka musí hledat zdroje uvnitř nemocnice a také předpokládá, že úhradovou vyhlášku vydá ministr v takové podobě, aby nemocnice mohly platy zdravotníkům zvýšit.

„Pokud ne, bude to opravdu vážný problém, nicméně ve chvíli, kdy jako ředitelka zdravotnického zařízení přímo řízeného ministerstvem zdravotnictví dostanu tento příkaz, tak pokud bych jej nesplnila, nebudu pravděpodobně ani řídit Všeobecnou fakultní nemocnici,“ shrnula.

Anketa

Zvládne ministr Leoš Heger zajistit finance na navýšení platů zdravotníků v příštím roce?

Ano 13 % Ne 83 % Nevím 4 %

V anketě hlasovalo 272 čtenářů.

Abyste mohl(a) hlasovat musíte mít zapnutý javascript.


Komentovat článek: Podporu protestům zvažuje i Česká asociace…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Podporu protestům zvažuje i Česká asociace…

Komentáře

dalších 7 komentářů
viera Podporu protestům zvažuje i Česká asociace sester  | 18. 11. 2011 21:30

Jen blbec si může myslet, že zdravotní sestry budou za svoji práci v nemocnicích spravedlivě ohodnoceny. Vy sama jste totiž svým postojem přispěla k tomu, aby se sestrám na platech nepřidala ani koruna. Styďte se. Lékaři nebudou mít nikdy dost.

Šimečková Zvýšení platů nelékaři  | 31. 10. 2011 14:03

Když už se mluví o zvýšení platů nelékařů, tak je pořád slyšet pouze o nemocnicích. Co všichni ostatní nelékaři, resp. jejich zaměstnavatelé, kterým se přidat finanční prostředky (za poskytnutou péči) nikdo nechystá. Ani se o tom nemluví? Např. za domácí zdravotní péči - při větším objemu odvedené práce (limit vždy 2 roky starý) je "za trest" provedena úhrada v nižší sazbě. Ta práce byla ale odvedena ve stejném rozsahu, kvalitě a režijních nákladech. Mimo to, domácí péče ušetřila mnoho finančních prostředků celého systému z důvodu mnohonásobně nižších nákladů oproti lůžkové péči. Neustále je zdůrazňováno, že tato cesta je podporována, ale úhrady za práci, materiál, režijní náklady tomu neodpovídají. .....

98 Je to sranda  | 30. 10. 2011 13:42

Kozel (Jurásková) zahradníkem.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné