Pohotovost bude jen ve Vyškově

Titulní obrázek

Starostové tří největších měst okresu se již dohodli na vzniku pouze jedné pohotovosti pro celé Vyškovsko. Návrh ještě musí schválit zastupitelé.

Pokud někoho z Bučovic v sobotu začne bolet břicho tak, že potřebuje doktora, čeká ho cesta na pohotovost jen na tamní polikliniku, v horším případě do Slavkova. To se od příštího roku změní. Bude muset až do Vyškova, kam je navíc podstatně horší dopravní spojení.

Že bude pohotovost jen v okresním městě, potvrdil krajský radní pro zdravotnictví František Adamec. Na vyškovském stanovišti budou sloužit dva lékaři. „Ordinační hodiny pohotovostí by zůstaly stejné, ale zřídili bychom ještě návštěvní službu. Co je důležité, města nebudou na chod pohotovosti nic doplácet. Postačí totiž krajská dotace,“ uvedl Adamec.

Právě otázku, zda budou městské rozpočty kvůli tomu o nějakou korunu chudší, považoval za zásadní například vyškovský starosta Petr Hájek.

„Shodli jsme se však, že za uvedených podmínek jsme schopní návrh přijmout. Dokonce bychom snad mohli ordinační dobu o hodinu prodloužit, pokud to ovšem dovolí zbylé peníze. To musíme ještě propočítat,“ prozradil Hájek.

Radnice chtějí hlavně ušetřit

Například slavkovští radní se zase domnívají, že velké plus znamená zázemí vyškovské nemocnice.

„Navíc když byl lichý týden, lidé ze Slavkova stejně většinou jeli na pohotovost do Vyškova nebo do Brna, než do Bučovic. Zatím nemám od našich zastupitelů žádné negativní ohlasy. Ale nechtěl bych ještě nic předjímat,“ informoval slavkovský starosta Ivan Charvát.

Vznik lékařské služby první pomoci pouze ve Vyškově podporují i radní z Bučovic. „Informovali jsme o tom také starosty okolních obcí. Také jim sdružení pohotovostí do jedné ušetří peníze z rozpočtu,“ podotkl místostarosta Bučovic Oldřich Holásek.

Optimismus některých radních ovšem nesdílejí zdaleka všichni obyvatelé. „Je jasné, že každý má takovou službu raději co nejblíže. Nechodím na pohotovost moc často, ale člověk nikdy neví, co se může stát. Mladí lidé se do Vyškova snad ještě nějak dopraví, ale co staří lidé, kteří třeba už dávno nemají auto? Pro ty to bude určitě problém. Třeba z Bučovicka totiž do Vyškova moc autobusů nejezdí,“ domnívá se například Veronika Kopečková z Bučovic.

Martina Vilímová, Regionální deník

Pohotovost bude jen ve Vyškově
Ohodnoťte tento článek!