Přejít na obsah

Pohotovost? Jednání nekončí

zpět
4.1.2010
jednání
zvětšitjednáníZdroj: www.ajaprivatejets.com

jednání | Zdroj: www.ajaprivatejets.com

 

Pardubický kraj změnil systém lékařské služby první pomoci, a to při zachování stávajícího rozsahu a dostupnosti lékařské péče.

Pohotovostní ambulantní služby nahradily v krajských nemocnicích současný způsob poskytování lékařské služby první pomoci. K úpravě současného systému vedly kraj dlouho diskutovaná nejednotnost, finanční náročnost a nedostatečné personální zajištění. Jedním z důvodů reorganizace pohotovostí jsou dlouhodobé personální

problémy se zajištěním pohotovostní služby. O tom podle kraje svědčí dosud neúspěšná jednání ředitele Litomyšlské nemocnice Libora Vylíčila s praktickými lékaři.

Přechodné období

Zajištění pohotovostí probíhá ve spolupráci se sdruženími praktických lékařů pro dospělé a pro děti a dorost. Na přechodné období je služba zajištěna ve třech ambulancích v odlehlých či horských oblastech kraje (Červená Voda, Hlinsko a Polička), kde se na jejím financování podílejí místní samosprávy.

První dva měsíce roku budou lékaři sloužit pohotovost o víkendech. V sobotu bude podle ředitele Litomyšlské nemocnice péče zajištěna na chirurgické ambulanci, v neděli na poliklinice. Vedení nemocnice navíc navrhne smlouvy praktickým lékařům a přesune se do budovy ředitelství. Ve všední dny bude pohotovost zatím jen na poliklinice ve Svitavách.

Ve Svitavách bude v prvních třech měsících roku provozována pohotovost Zdravotnickou záchrannou službou Pardubického kraje. Ambulance pro dospělé zůstává na poliklinice. Ordinační doba v pracovních dnech je od 17 do 21 hodin. O víkendech a svátcích bude provoz zajištěn od osmi do sedmnácti hodin.

Litomyšlští radní mají podle starosty Michala Kortyše zájem o pohotovost ve městě. „Nabídli jsme pomoc při řešení místa služby pohotovosti v jeho vybavení,“ sdělil Michal Kortyš.

„Systém lékařské služby první pomoci se přežil. Cílem nového řešení je sjednocení financování, kvalitnější a bezpečnější péče pohotovostních ambulantních služeb,“ uvedla krajská radní Markéta Tauberová.

„Pacienti již budou mít zcela jasnou představu, na koho se v případě náhlého zhoršení zdravotního stavu obrátit. Pohotovostní ambulantní služby v nemocnicích disponují potřebnou kapacitou vyšetřovacích zařízení a metod, odborné zázemí příslušného oddělení. V dosahu jsou také ústavní lékárny,“ dodala Tauberová.


Klíčová slova

Autoři

Iveta Nádvorníková, Regionální deník

Komentovat článek: Pohotovost? Jednání nekončí

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pohotovost? Jednání nekončí

Komentáře

další 4 komentáře
jirka lspp je zalezitosti vsech  | 4. 01. 2010 20:02

Musim se ozvat, pane kolego. Nehazejte, prosim, lspp na praktiky. Vypada to potom tak, ze z vas mluvi bleda zavist a nebo nevedomost. Predne: kazdy mame sve ukoly, za ktere bereme mzdu. Vse nad radnou pracovni dobu je prace navic dobrovolna a honorovana jinak. Jak na luzkach, tak v ambulancich. Dale nesmesujte prosim odmenu za praci, prijem , mzdu hrubou ci zisk. Jeste jako zamestnanec jsem se usmival se slovy:nemocnice mi posviti, zatopi a ustroji mne a ja jen nosim tuzku v kapse a chodim do prace. Tusite ten rozdil od samostatne pracujiciho praktika? Domyslete k tomu jeste nakladove polozky a zdaneni a budete skoro v obraze. Moc vas prosim, nezavidte jinym. A jestli LSPP je opravdu tak vyhodna fara, jak se vam zda- co vam brani slouzit treba ob den?

Dr.Mors lspp je zalezitosti vsech  | 4. 01. 2010 14:06

Dobrý den , pane kolego, musím konstatovat, že máte, bohužel, pravdu. Nevím, v jakém konci naší krásné, pro lékaře zaslíbené banánové republiky pracujete , ale ono je to v podstatě jedno. Takový neřád a šlendrián panuje v celém systému financování našeho zdravotnictví a zdaleka se netýká pouze LSPP. Pratičcí lékaři nejsou ochotni sloužit na LSPP za pro ně "pár korun" - věřím , že jsou zvyklí pracovat za jiné honoráře, nicméně i těch "pár korun" je několikanásobek příjmu za službu v nemocnici. Bohužel, je to tím , že si to jako lékaři v nemocnicích necháme líbit a nebyli jsme schopni se domluvit a držet při sobě, jako svého času zubaři. Dobře nám tak.

mates lspp je zalezitosti vsech  | 4. 01. 2010 12:27

Nedá mi to a musím reagovat na Váš příspěvek. Zcela jednoznačně souhlasím s tím , že záležitost zřízení LSPP je čistě politická záležitost a s garancí prvotřídní lékařské péče nemá pranic společného. Sám jsem ještě jako kmenový lékař z oddělení jedné nejmenované okresní nemocnice strávil při zajišťování LSPP prakticky 8 let, takže dobře vím, jaké spektrum "pacientů" těchto služeb využívá (zneužívá).Sloužil jsem tam prostě proto, že finanční ohodnocení této služby bylo mnohonásobně vyšší než služba na oddělení. A tento obrovský finanční nepoměr přetrvává dodnes. Na odborném oddělení sloužící druhoatestovaný lékař nemá ani takovou hodinovou sazbu jako pobírá sloužící sestra na již zmíněné LSPP a to nehovořím o lékaři!!! (450 Kč á hod) S pobavením sleduji prvotní nadšení vedení nemocnice po zavedení LSPP a ještě více se pobavím, až se provalí rozdíl v hodinových příjmech. A co na to náš skvělý p. Mgr. hejtman?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné