Přejít na obsah

Pohotovost míří z ordinací do sanit

zpět
13.2.2007

Pražští pacienti, kteří onemocní mimo ordinační hodiny praktických lékařů, nebudou muset jít na pohotovost, ale lékař je navštíví doma. V metropoli bude pro pohotovostní službu vyhrazeno šest sanitek vybavených jako ordinace...

Tento model navrhují radní Jiří Janeček, který odpovídá za sociální oblast, a Milan Pešák, pod kterého spadá zdravotnictví. Sanity budou napojeny na dispečink.

Bude ale vytvořeno nové telefonní číslo, aby linka 155 nebyla zahlcena nemocnými, kteří nepotřebují první pomoc. Provozní doba pohotovosti je naplánována od 15 do 23 hodin, o víkendech a svátcích nepřetržitě.

„Chceme nahradit zastaralý model, který je finančně náročnější a přitom neposkytuje lidem potřebný standard,“ řekl člen zdravotního výboru a starosta Kbel Pavel Žďárský.

Podle prvních propočtů zaplatí magistrát spolu s městskými částmi za novou pohotovost ročně 18 milionů korun. Stávajících 16 ordinací naproti tomu přijde na 50 milionů.

Pokud materiál schválí městská rada, mohlo by k přeměně pohotovostí dojít už letos.

Pražský deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Pražský deník

Komentovat článek: Pohotovost míří z ordinací do sanit

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pohotovost míří z ordinací do sanit

Komentáře

další 4 komentáře
Richard Irgl MUDr. Tak to se hoši najezdíte...  | 13. 02. 2007 23:04

Jako praktický lékař sloužím LSPP již od r. 1989. Původně jsme pro spádovou oblast sloužili 2 lékaři v nepřetržité službě 16/24 hod. Jeden ordinaci, jeden výjezdy (návštěvy), celkem ve všední den tak kolem 6O pacientů, o víkendu až 100 (mimo epidemie). S rozpadem OÚNZ zavládla živelnost, nebyly peníze takže sloužil jen jeden lékař v nepřetržitém režimu 16/24 hod., musel zvládnout ordinaci a návštěvy zároveň. Tím se ale prodloužila čekací doba na oba typy ošetření a pacientů o 50% ubylo na cca 25/5O. Od r. 2004 provozuje LSPP jiný provozovatel ve zkráceném režimu 5/12 hod. bez návštěvní služby a ehle - funguje to, dojedou svými prostředky nebo sanitou, počet ošetření klesl na 10/40, a z toho je ještě minimálně 50% případů nepříslušejících LSPP vůbec. Takže podtrženo a sečteno-pražský záměr je v prostředí neexistence finanční spoluúčasti jednoznačně krokem zpět a vyhazováním peněz daňových poplatníků oknem. Mimochodem, normální pacient se přece domluví se svým ošetřujícím lékařem a pochopí, že když se k němu jeho lékař vydá při kolice ve dvě v noci, nebude to za 55 korun od pojišťovny za úhradu návštěvy, o ztraceném času ani nemluvě. Přeji vám v Praze mnoho spokojených pacientů, boys z radnice...

lékař Re:Re:přal bych, aby to fungovalo  | 13. 02. 2007 21:29

Jezdit zdarma sanitkou za pacienty po Praze je nereálné, to nemůže dlouho fungovat.To museli rozhodnout lidé, kteří sami nikdy na pohotovosti nesloužili!

doktor bolíto Re:přal bych, aby to fungovalo  | 13. 02. 2007 21:00

Ano bylo by to ideální řešení, kdyby se za návštěvu LSPP platil alespoň symbolický poplatek 50-100Kč. Ale i tak je navržené řešení reálné.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné