Přejít na obsah

Pohotovost skončila, kraj ruší dotaci

zpět
28.4.2010
značka, closed, zavřeno
zvětšitznačka, closed, zavřenoZdroj: warwick.ac.uk

značka, closed, zavřeno | Zdroj: warwick.ac.uk

 

Mikulov nemá zájemce, který by městu a okolí zajistil provoz Lékařské služby první pomoci. Služba tak na přelomu roku skončila. Zastupitelstvo informovalo vedení kraje, že nemá jak službu zajistit, a proto nereflektuje na poskytnutí dotace na provoz LSPP.

Pohotovosti alespoň částečně nahrazuje iniciativa některých lékařů a lékáren, kteří byli ochotni upravit své provozní hodiny. Původní koncepci služeb lékařské pohotovosti schválil na podzim kraj a její součástí byl příspěvek pro Mikulov.

Ve městě řadu let nacházeli lidé lékaře pohotovosti v objektu Domu zdraví, což bylo do jisté míry unikátem, protože obvyklejší je zajišťování pohotovostí nemocnicemi.

„Koncepce počítala s poskytnutím dotace městu Mikulovu ve výši 591 tisíc korun na zajištění nezbytných nákladů na lékařskou pohotovost. Městu se však nepodařilo najít zájemce o poskytování této služby. Proto se mikulovské zastupitelstvo rozhodlo dotaci kraje nepřijmout a službu nezajišťovat,“ vysvětlil příčiny změn v systému krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý.

„Faktem je, že pohotovost v Mikulově byla velmi málo využívána, statistiky hovoří maximálně o pěti pacientech denně,“ řekl radní, podle jehož názoru péče o obyvatele není ohrožena. Nejbližší pohotovost mají mikulovští k dispozici v Břeclavi, případně v Hustopečích. V prvním případě mohou na cestu k lékaři využít vlak i autobus, ve druhém jen linky silničních dopravců.

Rušení pohotovosti v Mikulově a okolí vyvolalo nesouhlas. Lidé argumentují, že možnost dopravy na pohotovost je uvedenými veřejnými prostředky nedostatečná a kdo nemá auto, k lékaři se sám nedostane. Problém proto řešili mikulovští zastupitelé.

Podle místostarostky Ilony Žiškové Vágnerové (nezávislá) nebylo možné najít shodu se stávajícím provozovatelem pohotovosti. Zastupitelé totiž odmítli akceptovat zvýšené požadavky provozovatele Domu zdraví a místo toho se přiklonili ke zrušení služby.

Místostarostka alespoň oslovila některé lékaře se žádostí o prodloužení ordinačních hodin a stejná žádost směřovala i k lékárníkům. „Dohodli jsme se, že po čase vyhodnotíme zkušenosti a podle toho se rozhodneme, co dál,“ uvedla místostarostka.


Klíčová slova

Autoři

Milan Vojtek, Právo

Komentovat článek: Pohotovost skončila, kraj ruší dotaci

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pohotovost skončila, kraj ruší dotaci

Komentáře

dalších 7 komentářů
Hana Socialistická dostupnost péče v praxi  | 3. 05. 2010 11:37

Socanští?To si děláš srandu?Problém je v tom,že se to zdravotníkům nevyplatí,sloužit za těch pár šupů.Valná většina praktiků je soukromá a tuhle almužnu nepotřebuje,takže upřednostní volný čas.Všimni si,že se v článku píše,že se nenašel nikdo,kdo by tu službu chtěl poskytovat.Je to jednoznačně výdobytek polistopadově pravicový.

challenger Mikulove a jeho okolí  | 28. 04. 2010 23:42

ono tak je to vždycky. Krajští úředníci mají ze zákona povinnost zajišťovat pohotvostní službu. Bohužel praxe výkladu zákona je taková, že za splnění zákonné podmínky se považuje to, když vyvíjí činnost k zajištění, přičemž se nepřihlíží k výsledku resp. k úspěšnosti této činnosti. To znamná: chtějí-li klucí socanští ušetřit, vyhlásí výběrové řízení na zajištění pohotovosti s tak limitovanými finančními plněními, že se prakticky nevyplatí do toho jít. Nicméně soudruzi socani mají zákonnou povinnost splněnou a mohou klidně spát.

challenger Socialistická dostupnost péče v praxi  | 28. 04. 2010 23:37

Bohatým mikulovským občanům jistě nevadí, že budou muset do Břeclavi, mají auto. Horší je to ovšem pro chudé občany, kteří auto nemají, takhle si klucí socanští představují tu svoji dostupnost péče v praxi...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné