Přejít na obsah

Pohotovost v Praze placená městem bude bez návštěvní služby

zpět
18.12.2007

Nový systém lékařské služby první pomoci v Praze nepočítá s návštěvní službou. Podle radního Milana Pešáka (ODS) to nebylo rozšířené ani nyní. Od Nového roku bude v metropoli zajišťovat pohotovost pět fakultních nemocnic. Magistrát bude platit také tradiční středisko v Palackého ulici, které spadá pod nemocnici Na Františku...

Nyní v metropoli funguje 11 středisek pohotovostí. Cílem magistrátu bylo zlevnit systém, který stál dohromady asi 60 milionů korun ročně. Zhruba polovinu hradil magistrát, druhou polovinu radnice. Nyní bude město platit 22 milionů korun, další tři má v rezervě. „Dotace má svá pravidla, vychází z kalkulace nákladů a příjmů,“ řekl dnes novinářům Pešák.

Místopředseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS) ocenil to, že pohotovosti budou mít přímou návaznost na odborná pracoviště v nemocnicích. „Je to cesta správným směrem,“ uvedl Štastný. V jiných krajích ale podle něho takový systém zavést nelze. V Praze je to možné díky tomu, že není rozlohou tak velká.

Návštěva pohotovosti je podle Štastného stejná jako návštěva praktického lékaře přes den, kam pacient také musí dojet. Pokud mu to zdravotní stav neumožňuje, může si zavolat sanitku, uvedl poslanec.

V Palackého ulici bude stejně jako v motolské nemocnici pohotovost pro dospělé a děti a také zubař. V nemocnici Bulovka a v Thomayerově nemocnici bude lékařská služba první pomoci pro dospělé a pro děti. Dětská pohotovost bude ve Všeobecné fakultní nemocnici, pro dospělé ve vinohradské nemocnici.

Ve všech zařízeních budou ordinační hodiny ve všední dny od 19:00 do 06:00. O víkendech a svátcích budou lékaři sloužit nepřetržitě. Pešák uvedl, že pohotovosti v nemocnicích jsou připraveny přijímat pacienty od 1. ledna.

Dosud byly pohotovosti v pravomoci jednotlivých radnic, dostávaly od města dotaci. Na radnicích bude, zda „své“ ordinace zachovají, nebo ne. Většina městských částí ale s provozem lékařské služby první pomoci i v příštím roce počítá, zrušení zatím oznámila jen Praha 7. „S pohotovostí i po 1. lednu počítáme, je to zásadní služba pro naše obyvatele,“ řekl mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. „Nebudeme měnit systém, pohotovost bude v provozu minimálně dalšího půl roku. Poté uvidíme, jestli budeme mít dostatek financí,“ sdělila místostarostka Prahy 12 Zlatuše Rybářová. Zachování služby potvrdili i v Praze 6, 9 a 14.

Podle původního záměru mělo lékařskou službu první pomoci zajišťovat od ledna šest sanitních vozů, které by jezdily za pacienty domů. Stálé středisko by bylo jen v Palackého ulici. Plán si schválil zdravotní výbor zastupitelstva, městská rada jej ale neprojednala.

Nebylo údajně jisté, zda by se tímto způsobem dosáhlo úspory. Navíc ještě není znám konečný návrh zákona, který bude řešit podíl záchranných služeb na zajištění lékařské služby první pomoci.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Pohotovost v Praze placená městem bude bez…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pohotovost v Praze placená městem bude bez…

Komentáře

další 4 komentáře
svatopluk nono  | 4. 05. 2012 18:12

Hlavne ze vsude jsou prijemni na tech pohotovostich jako by je tam clovek otravoval skoda ze lekari a sestricky tam pracuji asi zadarmo aspon se tak k vam chovaji!!!mate taky takove zkusenosti??????

Charita a daně nic n Re:je sundat ty zabrany  | 18. 12. 2007 16:49

Jen je tam nechte. V Praze je blaze.Tolik nemocnic,lékařů, lekáren, bohatých i chudých, a pohotovost pro bohaté i chudé je problém.

jedine reseni je sundat ty zabrany  | 18. 12. 2007 09:05

z Nuselaku

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné