Pohotovosti mohou do tří let nahradit centrální příjmy nemocnic

Nejpozději do tří let by mohla být v Moravskoslezském kraji dokončena nová koncepce lékařských služeb první pomoci. Dosavadní lékařské pohotovosti by tak nahradily centrální příjmy v nemocnicích…

OSTRAVA – kde by lékaři ošetřili

pacienty s akutními problémy.

Nová koncepce je rozplánována do tří etap, první dvě už začaly fungovat, řekl zástupce hejtmana Jiří Carbol (KDU-ČSL).

Během první etapy kraj k 1. dubnu zrušil za bouřlivých reakcí představitelů některých měst a obcí polovinu pohotovostí. Místo někdejších 22 jich tak nyní funguje 11. Beze změn zůstávají pouze tři pohotovosti v Ostravě, jejichž chod financuje město.

Druhou etapou pak bylo zkrácení pracovní doby na pohotovostech, které od června fungují pouze do 22:00, zatímco dříve sloužili lékaři na většině pohotovostí až do ranních hodin.

Po 22:00 jsou pacienti se zdravotními problémy ošetřeni na ambulantních příjmech v nemocnicích. V příštích letech se chce kraj soustředit na budování centrálních příjmů v nemocnicích, které by tak měly zajišťovat i pohotovostní služby.

„Samozřejmě se bude jednotlivě hodnotit, ve které nemocnici by byl centrální urgentní příjem vhodný, a ve které nikoli,“ podotkl Carbol.

Do 30. října by měla být vypracována studie, která vyčíslí finanční náklady na přestavbu centrálních příjmů v jednotlivých nemocnicích. „Pokud na to budeme mít ročně řádově 50 milionů korun, předpokládám, že centrální příjmy by mohly být během dvou až tří let vybudovány,“ uzavřel Carbol.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!