Pojištěnci VZP dali za péči přes 600 miliónů

Titulní obrázek

Pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) za necelé tři měsíce vydali ze svých kapes na regulační poplatky a doplatky na léky už 600 miliónů korun. „K 24. březnu to bylo 600,5 miliónu korun, z toho 125,9 miliónu jsou doplatky na léky, 405,3 miliónu započitatelné poplatky a 69,3 miliónu nezapočitatelné poplatky,“ uvedl mluvčí VZP Jiří Rod. Informoval, že limit 5000 Kč za rok na regulační poplatky a doplatky na léky už překročilo 64 lidí…

(VZP má 6,5 miliónu pojištěnců). Pojišťovna jim bude vracet 385 000 korun.

Podle zákona to musí učinit do 60 dnů po skončeném čtvrtletí, to znamená, že tito lidé by zpátky peníze nad limit 5000 Kč měli dostat do konce května.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek si pochvaluje limit 5000 Kč. Ve skutečnosti ale drtivou většinu pacientů neochrání, a to proto, že spousta položek se do něj nezapočítává, například den v nemocnici (60 Kč) pohotovost (90 Kč), a také se do něj započítávají jen doplatky za nejlacinější lék v dané skupině léků na trhu.

Regulační poplatky se vybírají ve zdravotnických zařízeních celkem bez problémů.

Například středočeské nemocnice si z peněz, které utržily, pořizují nové sanitní vozy, ale i lepší lůžka.

Naopak na Vysočině z regulačních poplatků především hradí zvýšené provozní náklady. Tak je tomu ostatně v drtivé většině nemocnic. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze za hospitalizaci v lednu nezaplatilo 16 procent, v únoru 27 procent lidí, ale čísla nejsou úplná.

Ukazuje se ale, že někteří nechtějí platit poplatky, a tak se mnohem více využívá záchranné služby, u níž se poplatek neplatí.

Václav Pergl, Právo

Pojištěnci VZP dali za péči přes 600 miliónů
Ohodnoťte tento článek!