Přejít na obsah

Pojištěnci VZP dali za péči přes 600 miliónů

zpět
28.3.2008

Pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) za necelé tři měsíce vydali ze svých kapes na regulační poplatky a doplatky na léky už 600 miliónů korun. "K 24. březnu to bylo 600,5 miliónu korun, z toho 125,9 miliónu jsou doplatky na léky, 405,3 miliónu započitatelné poplatky a 69,3 miliónu nezapočitatelné poplatky," uvedl mluvčí VZP Jiří Rod. Informoval, že limit 5000 Kč za rok na regulační poplatky a doplatky na léky už překročilo 64 lidí...

(VZP má 6,5 miliónu pojištěnců). Pojišťovna jim bude vracet 385 000 korun.

Podle zákona to musí učinit do 60 dnů po skončeném čtvrtletí, to znamená, že tito lidé by zpátky peníze nad limit 5000 Kč měli dostat do konce května.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek si pochvaluje limit 5000 Kč. Ve skutečnosti ale drtivou většinu pacientů neochrání, a to proto, že spousta položek se do něj nezapočítává, například den v nemocnici (60 Kč) pohotovost (90 Kč), a také se do něj započítávají jen doplatky za nejlacinější lék v dané skupině léků na trhu.

Regulační poplatky se vybírají ve zdravotnických zařízeních celkem bez problémů.

Například středočeské nemocnice si z peněz, které utržily, pořizují nové sanitní vozy, ale i lepší lůžka.

Naopak na Vysočině z regulačních poplatků především hradí zvýšené provozní náklady. Tak je tomu ostatně v drtivé většině nemocnic. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze za hospitalizaci v lednu nezaplatilo 16 procent, v únoru 27 procent lidí, ale čísla nejsou úplná.

Ukazuje se ale, že někteří nechtějí platit poplatky, a tak se mnohem více využívá záchranné služby, u níž se poplatek neplatí.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Pojištěnci VZP dali za péči přes 600 miliónů

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pojištěnci VZP dali za péči přes 600 miliónů

Komentáře

dalších 18 komentářů
buj Re:Re:Re:Re:Re:Regulační poplatky.  | 30. 03. 2008 21:08

Omlouvám se, ulítlo mně to. Jak z toho. Bohužel asi běžná vlastnost u nás je, že "Každý" rozumí lépe práci, kterou dělá ten druhý.Nemocniční doktoři nadávají na soukromé a naopak. Doktoři nadávají na lékárníky a naopak. A přitom většinou prd vědí, co dělá ten druhý.A do toho jěště změny zákonů, vyhlášek a pod. Jen metodický pokyn k vybírání 30 Kč má 15 stran A4.

Lékař Re:Re:Re:Re:Regulační poplatky.  | 30. 03. 2008 17:56

Ty v.ole. Zapomněl jsi, že RP nejsou na zlepšení zdravotní péče nebo RP v lékárnách vedou ke zlepšení lékarénské péče?, nějak jsem si nevšiml!

www www Re:Re:Regulační poplatky.  | 30. 03. 2008 13:56

No,že jsou lékárníci zloději na to nemusí nikdo být doktůrek,to ,že se ti" chdáčci"lékárníci mají víc než dobře se stačí projít po kdejakém městě.Tolik není ani kšeftů s potravinama co potřebují lidi denně než lékáren co lidi potřebují jednou za čas.Tak tady pane apatikáři nepruďte.Jste banda zlodějů a ten blb Julínkuj vás v tom jen podporuje.Všeho ale dočasu.Rath již bruosí břitvu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné