Pojišťovna kritizuje postup nemocnic, které odmítají její klienty

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (MV) se dnes ohradila proti přístupu některých nemocnic, které odmítají klienty této druhé největší pojišťovny v zemi a ošetřují je pouze v akutních případech. Vyčerpaly totiž už téměř všechny peníze, které jim od pojišťovny přišly na druhé pololetí, a bojí se, že další už nedostanou…

PRAHA –

Televize Nova v pátek uvedla, že pacienti se s takovou praxí setkali například v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, v mostecké nemocnici či v pražském Motole.

„Záleží na konkrétní nemocnici, jak s přidělenými finančními prostředky dokáže v průběhu pololetí hospodařit. Nicméně nemocnice jsou povinny našim pojištěncům ze zákona poskytovat neomezenou zdravotní péči,“ sdělil mluvčí zdravotní pojišťovny David Kopecký.

Pojišťovna, která má více než milion pojištěnců, je podle něj připravena jednat se zdravotnickými zařízeními o všech problémech ve smluvních vztazích. Nesouhlasí ale s údajným zneužíváním svých pojištěnců jako rukojmích pro další cenová jednání.

Pojišťovna zváží kroky, které učiní, „pokud konkrétní zdravotnické zařízení

nedostojí svým smluvním závazkům, nebo bude-li mít jednostranně podaná informace v médiích prokazatelně negativní dopad do struktury a kvality kmene pojištěnců“, uvedl Kopecký v tiskovém prohlášení.

Pojišťovny hradí nemocnicím vykázanou zdravotní péči na základě smluv a cenových dodatků uzavíraných na každé pololetí. Tyto dokumenty limitují objem peněz. Kopecký uvedl, že pojišťovna ministerstva vnitra na základě smluv a dodatků vyplácí nemocnicím zálohy a dosud se nestalo, že by svým závazkům nedostála v dohodnutých objemech i termínech.

S ústeckou i mosteckou nemocnicí má pojišťovna uzavřeny cenové dodatky za druhé pololetí, s Fakultní nemocnicí Motol jako s jedinou pražskou nemocnicí zatím ne.

Pojišťovna navrhla Motolu navýšení objemu úhrad ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o 14 procent, což představuje 20 milionů korun. Nemocnice

tento návrh zatím nepřijala a obě strany o dodatku stále jednají.

„Přesto pojišťovna pro čtvrté čtvrtletí tohoto roku navýšila této nemocnici měsíční zálohy ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2003 o 2,5 milionůukorun,“ dodal mluvčí pojišťovny.

Některé nemocnice podle Novy kvůli nedostatku peněz odmítají ošetřit v neakutních případech i klienty dalších zdravotních pojišťoven, například vojenské.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!