Pojišťovna Metal-Aliance dala pokutu za nevybírání poplatků

Titulní obrázek

Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance (ZPMA) se rozhodla udělit pokutu jedné z jihomoravských krajských nemocnic za nevybírání regulačních poplatků. Informují o tom Hospodářské noviny (HN). „Právě jsem podepsal pokutu patnáct tisíc korun pro jednu z nemocnic v Jihomoravském kraji,“ řekl deníku ředitel ZPMA Vladimír Kothera…

Jméno nemocnice odmítl sdělit, pojišťovna prý chce, aby se to nemocnice dověděla od pojišťovny, a ne z médií.

Jihomoravský kraj podle HN s pokutou nesouhlasí a co nejdříve se odvolá. „Je to politicky motivovaná akce vyvolaná ODS, která tlačí přes správní rady na ředitele pojišťoven, aby dávali krajům pokuty,“ řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Trvá na tom, že všech osm jihomoravských krajských nemocnic poplatky normálně vybírá. „V našich nemocnicích se pacient může rozhodnout, zda uhradí poplatek sám, nebo zda za něj uhradí poplatek formou daru kraj. Nic nezákonného na tom není,“ dodal Hašek.

Kothera uvedl, že v pondělí dá ZPMA pokutu 10.000 korun záchranné službě v Olomouckém kraji, která nevybírá poplatky za pohotovost.

„Nemocnice nevybírají regulační poplatky, a tím podle našeho názoru porušují zákon,“ vysvětlil postup ZPMA Kothera.

Kvůli odpouštění zdravotnických poplatků zahájila správní řízení s několika nemocnicemi i Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a pokuty jim vyměřila rovněž Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. Zdravotní pojišťovny mohou ze zákona uložit za opakované a soustavné nevybírání regulačních poplatků pokutu až 50.000 korun, a to i opakovaně.

Zdravotnická zařízení mají ze zákona povinnost vybírat regulační poplatky. Kraje, v nichž vyhrála loňské krajské volby sociální demokracie, platí v krajských zařízeních poplatky za pacienty.

Počátkem května HN informovaly, že středočeský hejtman David Rath (ČSSD) pohrozil deseti pojišťovnám s výjimkou VZP, že je ČSSD kvůli pokutám pro krajské nemocnice po případném vítězství v říjnových volbách zruší a sloučí právě s VZP.

ČTK

Pojišťovna Metal-Aliance dala pokutu za nevybírání poplatků
Ohodnoťte tento článek!