Přejít na obsah

Pojišťovna Metal-Aliance dala pokutu za nevybírání poplatků

zpět
21.5.2009

Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance (ZPMA) se rozhodla udělit pokutu jedné z jihomoravských krajských nemocnic za nevybírání regulačních poplatků. Informují o tom Hospodářské noviny (HN). "Právě jsem podepsal pokutu patnáct tisíc korun pro jednu z nemocnic v Jihomoravském kraji," řekl deníku ředitel ZPMA Vladimír Kothera...

Jméno nemocnice odmítl sdělit, pojišťovna prý chce, aby se to nemocnice dověděla od pojišťovny, a ne z médií.

Jihomoravský kraj podle HN s pokutou nesouhlasí a co nejdříve se odvolá. „Je to politicky motivovaná akce vyvolaná ODS, která tlačí přes správní rady na ředitele pojišťoven, aby dávali krajům pokuty,“ řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Trvá na tom, že všech osm jihomoravských krajských nemocnic poplatky normálně vybírá. „V našich nemocnicích se pacient může rozhodnout, zda uhradí poplatek sám, nebo zda za něj uhradí poplatek formou daru kraj. Nic nezákonného na tom není,“ dodal Hašek.

Kothera uvedl, že v pondělí dá ZPMA pokutu 10.000 korun záchranné službě v Olomouckém kraji, která nevybírá poplatky za pohotovost.

„Nemocnice nevybírají regulační poplatky, a tím podle našeho názoru porušují zákon,“ vysvětlil postup ZPMA Kothera.

Kvůli odpouštění zdravotnických poplatků zahájila správní řízení s několika nemocnicemi i Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a pokuty jim vyměřila rovněž Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. Zdravotní pojišťovny mohou ze zákona uložit za opakované a soustavné nevybírání regulačních poplatků pokutu až 50.000 korun, a to i opakovaně.

Zdravotnická zařízení mají ze zákona povinnost vybírat regulační poplatky. Kraje, v nichž vyhrála loňské krajské volby sociální demokracie, platí v krajských zařízeních poplatky za pacienty.

Počátkem května HN informovaly, že středočeský hejtman David Rath (ČSSD) pohrozil deseti pojišťovnám s výjimkou VZP, že je ČSSD kvůli pokutám pro krajské nemocnice po případném vítězství v říjnových volbách zruší a sloučí právě s VZP.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Pojišťovna Metal-Aliance dala pokutu za…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pojišťovna Metal-Aliance dala pokutu za…

Komentáře

dalších 23 komentářů
jir Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:To určitě nemocnici ekonomicky položí  | 25. 05. 2009 06:32

Teď jsme psali o Drathovi s poslaneckou imunitou.. Bendla neznám a jeho jednání se můj příspěvek netýkal... Také jedná protizákonně a je to nebezpečný populista? -:))

mira Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:To určitě nemocnici ekonomicky položí  | 23. 05. 2009 14:57

No, Bendl,pokud vím tak poslaneckou imunitu neměl,jemu stačilo být v ODS a taky mu ,"zatím" všechno prošlo.Takže to asi o té imunitě není.Pane.

jir Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:To určitě nemocnici ekonomicky položí  | 22. 05. 2009 13:00

Ten co je podle Vás na ty dary, tak by se dal popsat i těmi ostatními Vámi zmiňovanými přívlastky... Vždyt z cizího neoprávněně bere a rozdává neoprávněně jen někomu -:)) Jenže má poslaneckou imunitu a tak si myslí, že mu všechno projde...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné