Přejít na obsah

Pojišťovna musí mít možnost smlouvu vypovědět

zpět
10.5.2011
podpis, pero, smlouva, dohoda
zvětšitpodpis, pero, smlouva, dohodaZdroj: www.bitsrojiverdes.org

podpis, pero, smlouva, dohoda | Zdroj: www.bitsrojiverdes.org

 

Reforma zdravotnictví vadí České lékařské komoře jako celek. Posilnění pravomocí pojišťoven ale kritizuje obzvlášť důrazně „Zdravotní pojišťovny musí mít pravomoc uplatnit sankci vůči těm zařízením, která kvalitní péči neposkytují. Musí mít také zásadní slovo ve vytváření rozsahu péče hrazené ze systému veřejného zdravotního pojištění,“ brání návrhy prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Dostaly pojišťovny prostor, aby se vyjádřily k tvorbě zákonů?

Ano, dostali jsme prostor pro vyjádření svých názorů. Přičemž cíl ministerstva i zdravotních pojišťoven je totožný – zajistit změny v systému zdravotní péče, které povedou k ještě kvalitnějšímu léčení pacientů, k odstranění zbytečného plývání a k zajištění ufinancovatelnosti systému veřejného zdravotního pojištění.

A je tedy něco, co vám v reformě chybí?

Je celá řada problémů, které nebudou vyřešeny ani po přijetí reformních změn. Proces kultivace zdravotního systému je dlouhodobý a vyžaduje postupné a promyšlené kroky. Naopak bych byl pro, aby se v této fázi vůbec nehovořilo o změnách poplatků – byť mají logiku. Diskuse pak nebude o ničem jiném než o nich a také celá reforma se na nich může zastavit.

Ministr připravil celý balík zákonů, který upravují fungování pojišťoven. Jak tento balík, jako celek, hodnotíte?

Posílení pravomocí, zodpovědnosti i povinnosti zdravotních pojišťoven je nezbytné pro zajištění rovnováhy systému veřejného zdravotního pojištění. Souhlasíme s tím, abychom měli pravomoc neuzavřít smlouvu se zdravotnickým zařízením, které nebude zárukou poskytování kvalitních služeb za přijatelnou cenu; máme za to, že zdravotní pojišťovny mají co hovořit do nákupu drahého zdravotnického zařízení i do tvorby standardů. Zdravotní pojišťovna také musí mít možnost smlouvu vypovědět, jinak není možné síť zdravotnických zařízení ovlivňovat.

Není to přílišné posilnění pravomocí pojišťoven? Proč konkrétně tento bod potřebujeme?

Dnes nemají zdravotní pojišťovny téměř žádnou faktickou možnost, jak ovlivnit kvalitu zdravotnického zařízení a úroveň poskytované péče. Navržené ustanovení jim tuto možnost dává. Není záměrem pojišťoven plošně neuzavírat či vypovídat smlouvy s lékaři a zdravotnickými zařízeními. Na druhé straně musí mít zdravotní pojišťovny pravomoc uplatnit sankci vůči těm zařízením, která kvalitní péči neposkytují. Pojišťovny také musí mít zásadní slovo ve vytváření rozsahu péče hrazené ze systému veřejného zdravotního pojištění. Pokud by prošel názor ČLK na standardy financování zdravotní péče, dopadlo by to tak, že každou fakturu, kterou pošle zdravotnické zařízení, musí pojišťovna beze zbytku proplatit, tak není možné hovořit o efektivním financování zdravotnictví a pojišťovny ani konkurence zde nemají co hledat. To je ale politické rozhodnutí.

Další informace k tématu naleznete v příštím vydání Zdravotnictví a medicína.


Komentovat článek: Pojišťovna musí mít možnost smlouvu vypovědět

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pojišťovna musí mít možnost smlouvu vypovědět

Komentáře

dalších 19 komentářů
Táňa S  | 14. 05. 2011 12:03

Ono by také bylo vhodné v těch místech a oborech, kde se pacienti nemohou dostat k vůbec žádnému lékaři, posílat tyto pacienty na pojišťovny, aby jim lékaře zajistily. Zaměstnanci pojišťoven jen papírují, vybírají pojistné a dle svého mnohdy špatného uvážení, rozhodují s kým uzavřít či zrušit smlouvu. On takový styk s jejich nespokojenými klienty by je trochu uvedl do obrazu, co se v terénu skutečně děje.

666 smlouva  | 13. 05. 2011 09:32

Stejné zkušenosti se SPL. Jak kopírákem.

Ignácius Reilly Že ti huba neupadne, Gajdáčku!  | 12. 05. 2011 21:58

Od kdy pojišťovny zajímá kvalita péče?! To je mi ale novinka! Svoje penále zvané eufemisticky "regulační srážky" si uplatňujete dle své vlastní (Z)vůle jako báťuška car. Ambulantním lékařům vracíte provedené výkony a přivádíte je do existenčního rizika. Na druhé straně tiše tolerujete špitály, kde v rámci "racionalizace" slouží neatestované ušák příjem , ambulanci a JIP dohromady. tady není třeba hledta slova, jste pokrytecké s.vině.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné